Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo autorska Galeria Autorska

kig
W piątek, 20 stycznia Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego ponownie zatętni życiem. Stanie się tak za sprawą wernisażu rzeźby i rysunku Gracjana Kaji pt. "Z drugiej strony", recitalu Anety Solińskiej pt. "Pozytywka" oraz spotkania poetyckiego z ks. Franciszkiem Kameckim pt. "Lekcja mówienia". To nie przypadek. Właściciele bydgoskiej Galerii Autorskiej – Jan Kaja i Jacek Soliński od lat organizują w swej galerii swoiste „spotkania łączone”, na których w ciągu jednego dnia, tak jak i tym razem, mamy szansę zobaczyć rzeźby i rysunki, posłuchać dobrej, klasycznej muzyki na żywo oraz porozmawiać i zapoznać się z twórczością ciekawych autorów, poetów.

W piątek, 20 stycznia Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego ponownie zatętni życiem. Stanie się tak za sprawą wernisażu rzeźby i rysunku Gracjana Kaji pt. Z drugiej strony, recitalu Anety Solińskiej pt. Pozytywka oraz spotkania poetyckiego z ks. Franciszkiem Kameckim pt. Lekcja mówienia.

<!** Image 2 align=none alt="Image 164895" >

To nie przypadek. Właściciele bydgoskiej Galerii Autorskiej Jan Kaja i Jacek Soliński od lat organizują w swej galerii swoiste „spotkania łączone”, na których w ciągu jednego dnia, tak jak i tym razem, mamy szansę zobaczyć rzeźby i rysunki, posłuchać dobrej, klasycznej muzyki na żywo oraz porozmawiać i zapoznać się z twórczością ciekawych autorów, poetów. Tym razem padło na wernisaż rzeźby i rysunku Gracjana Kaji pt. Z drugiej strony [ekspozycja czynna do 20 lutego]. Autor jest bydgoszczaninem, absolwentem Wydziału Terapii Zespołu Szkół Medycznych w Bydgoszczy oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale rzeźby. Z zamiłowania - podróżnik. Uprawia rzeźbę oraz zajmuje się fotografią, głównie reportażową, z wypraw po krajach Ameryki Łacińskiej. Na swoim koncie ma też pięć wystaw indywidualnych.

- Człowiek, jako temat, obiekt i problem artystycznych transformacji, człowiek, jako podmiot i punkt humanistycznego odniesienia, ale też człowiek, jako osoba w portretowej wizji lub sytuacji intymnej, figura doskonała w kulturze przestrzeni – pisze o jego rysunkach Mariusz Kulpa. - Ta optyka, kierunek niejako w głąb problemu, to wektory wskazujące główny nurt zainteresowań i kreacji w rysunku Gracjana Kaji. W samej materii rysunku trzeba podkreślić wyjątkową jej wrażliwość i subtelność. Wąska i szlachetna gama kolorystyczna buduje nastrój i siłę przekazu. Kreska i linia, prymarne wartości tej dyscypliny sztuki tworzą związki konstrukcyjne i formalne. Określają kształt i charakter bryły, wyznaczają granice iluzji i umowności ustalają kompozycyjne priorytety i relacje detalu anatomicznego w kreowanej przestrzeni. Tak więc człowiek i jego ciało, charakter i psychika, figura, układ, ruch, fragment, detal, młodość, starość, kobieta i mężczyzna, portret i autoportret wreszcie to splot i spektrum tematów oraz środków formalnych, które inspirują oraz tworzą zarazem rysunkowy obraz potencjału kreacyjnego Gracjana Kaji.

<!** reklama>

Czwartkowemu wernisażowi towarzyszyć będzie recital Anety SolińskiejPozytywka, w którym wokalistka zaprezentuje arie z oper Charlesa Gounoda, Georga Friedricha Händela i Jacquesa Offenbacha. Akompaniować jej będzie Alicja Tarczykowska.

Nie zabraknie też uduchowionej poezji ks. Franciszka Kameckiego. Tego dnia odbędzie się bowiem spotkanie poetyckie zatytułowane Lekcja mówienia, podczas którego wiersze księdza-poety czytał będzie bydgoski aktor Mieczysław Franaszek.

- Twórczość poetycka ks. Kameckiego uderza prostotą i komunikatywnością – mówi Jacek Soliński. - W jednym ze swoich utworów pisze: Poeci wolą jedno kryształowe zdanie, niż tysiąc hałasujących wierszy. Bycie przystępnym i zrozumiałym zdaje się być wpisane w program misji artysty. Ksiądz–poeta jawi się, jako twórca bezpretensjonalny, który dobrze rozumie tych, do których się zwraca. W twórczy sposób nazywa i „odsłania” to, co niewidzialne, przybliża to, co pozornie oczywiste a nieuchwytne. Oryginalność tej poezji fascynuje i jednocześnie pobudza czytelnika do konfrontowania się z etycznym kanonem dobra, prawdy i piękna.

A wszystkie te wizualne, muzyczne i poetyckie aspekty dobra, piękna i prawdy czekają na Was już 20 stycznia w Galerii Autorskiej na rogu ulic Pomorskiej i Cieszkowskiego w Bydgoszczy. Warto.

Wernisaż + recital + spotkanie poetyckie

20.01.2011, Bydgoszcz, Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego

Start – godz. 18.00

Wstęp wolny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!