Piątek, 28 października 2016

Władze Torunia i UMK pojadą do Watykanu na kanonizację Jana Pawła II

Fot.: Paweł Stanny

Marek Nienartowicz

Władze Torunia i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika organizują wspólny wyjazd na kanonizację papieża Jana Pawła II. Jest też oferta dla indywidualnych pielgrzymów z diecezji toruńskiej.

Kanonizacja papieży Jana XXIII i Jana Pawła II jest planowana w Watykanie na niedzielę, 27 kwietnia. Osoba drugiego z przyszłych świętych sprawia, że na uroczystość wybierają się tysiące pielgrzymów z Polski. Wyjazdy na kanonizację planowane są także w Toruniu.


- Natychmiast po ogłoszeniu terminu kanonizacji zarezerwowaliśmy miejsca w hotelach w Rzymie - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Świetnie, że się udało, bo niedługo potem ceny poszybowały mocno w górę. Przygotowania do wyjazdu właśnie się zaczynają. Będzie to wyjazd organizowany przez UMK, prezydenta i Radę Miasta. Liczymy, że w składzie delegacji znajdą się honorowi obywatele Torunia. To będzie wyjątkowa okazja, by oddać hołd jednej z osób z tego zaszczytnego grona.

Do Watykanu wybiera się też marszałek Piotr Całbecki. Delegacja samorządu województwa będzie liczyła jeszcze kilka osób. Koszty wyjazdu delegacji miejsko-uniwersyteckiej i wojewódzkiej jeszcze nie są znane.

Na kanonizacji nie zabraknie przedstawicieli diecezji toruńskiej oraz wiernych. - Organizujemy wyjazdy wspólnie z archidiecezją gdańską i diecezją pelplińską - mówi ks. Wojciech Miszewski, szef Biura Pielgrzymkowego Diecezji Toruńskiej. - Mamy ofertę samolotową i autokarową. Od lutego wyjazdy będą też organizować toruńskie parafie.

Wyjazdy w imieniu trzech diecezji organizuje biuro Kaszub Travel z Trójmiasta. W samolocie będzie 180 miejsc. Po 60 przypada na każdą diecezję. Samolotem poleci m.in. biskup toruński Andrzej Suski.

Ten wyjazd kosztuje 3800 zł od osoby. Wylot w piątek, 25 kwietnia rano, powrót w poniedziałek, 28 kwietnia późnym wieczorem. W ofercie są trzy noclegi w Rzymie i zwiedzanie, choć to może być bardzo trudne ze względu na wielką liczbę pielgrzymów w stolicy Włoch i Watykanie.

Wariant autokarowy to 1900 zł od osoby. Wyjazd - w czwartek, 24 kwietnia, powrót - w środę, 30 kwietnia. Po drodze noclegi w Niemczech i Czechach oraz oczywiście w Rzymie.

- Jest już zainteresowanie wyjazdami, ale największego spodziewamy się od lutego - usłyszeliśmy w biurze Kaszub Travel.

FAKTYZ Torunia do Watykanu

19 lutego 1998 roku - w dniu 525. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie papież Jan Paweł II przyjął z rąk prezydenta Zdzisława Boćka i przewodniczącego Rady Miasta Bogdana Majora dyplom Honorowego Obywatela Torunia. W pielgrzymce uczestniczyło 600 pątników z diecezji toruńskiej pod przewodnictwem biskupów Andrzeja Suskiego i Jana Chrapka i z udziałem marszałek Senatu RP Alicją Grześkowiak.

23 listopada 2004 roku - w Watykanie w uroczystości wręczenia papieżowi Janowi Pawłowi II tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika uczestniczyła 90-osobowa delegacja władz UMK z rektorem prof. Janem Kopcewiczem na czele, oraz władz miasta i województwa.

8 kwietnia 2005 roku - w pogrzebie papieża Jana Pawła II w Watykanie uczestniczyła delegacja Torunia: przewodniczący Rady Miasta Józef Jaworski i wiceprezydent miasta Zbigniew Fiderewicz.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 21-01-2014 22:43

  Oceniono 7 razy 7 0

  - Platnik: 3800 zł za osobę, kto pokryje koszty wyjazdu ? Zadłużona gmina Toruń, czy zadłużone UMK ? Chyba jednak podatnicy gminy Toruń. Mam nadzieję, że Nowości zainteresują się czy jest to zgodne z parwem.

  Odpowiedz

 2. 21-01-2014 21:48

  Oceniono 6 razy 6 0

  - Olo: W obliczu cięć na UMK taka wycieczka władz uczelni to jest naprawdę zbytek.

  Odpowiedz

Jest impreza!

forum toruńskie