Czwartek, 27 października 2016

Toruń

Tagi: Szkoła pierwszaki Toruń Edukacja

24 lutego 2014

Ala ma Asa i czeka na odroczenie. Rodzice chcą chronić 6-latki przed szkołą

Nie wszystkie dzieci boją się szkoły

Fot.: Aleksandra Grzona

Justyna Wojciechowska-Narloch

Rodzice szturmują Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Przychodzą i mówią wprost: proszę zrobić tak, by moje dziecko nie musiało iść do pierwszej klasy. To rodzice, którzy panicznie boją się obniżenia wieku szkolnego. Do toruńskiej poradni zgłosiło się ich 150.

W tej grupie jest pani Agnieszka, mama 6-letniej Darii. Kobieta nie wyobraża sobie, by jej córka zamiast do przedszkola chodziła do szkoły.
- Ona nie jest na to gotowa, jest za mało samodzielna - przekonuje pani Agnieszka. - Jestem nawet gotowa nastawić tak dziecko, by nie przeszło testów psychologicznych. Takie podejście nie dziwi Moniki Janas, dyrektorki Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Toruniu.
- Jesteśmy oblegani przez rodziców, którzy domagają się potwierdzenia, że ich dziecko nie nadaje się jeszcze do pierwszej klasy - tłumaczy. - Boją się braku należytej opieki, przechowalni, którą w ich mniemaniu jest świetlica, nowego środowiska. Nie wierzą, że szkoła może zapewnić bezpieczeństwo 6-latkom. Spotykamy się z wypowiadanymi wprost żądaniami, by odroczyć dziecko.W domaganiu się oceny gotowości szkolnej nie ma nic zdrożnego. Odroczenie także jest możliwe, ale tylko wówczas, gdy istnieją ku temu prawdziwe, a nie wyimaginowane przesłanki.


- Dziecko w wieku 6 lat, które się prawidłowo rozwija i nie ma żadnych dysfunkcji, na pewno sobie w szkole poradzi. W takim przypadku nie ma mowy o tym, byśmy nie potwierdzili gotowości szkolnej - tłumaczy Monika Janas. - O odroczeniu można mówić wtedy, gdy dziecko jest niepełnosprawne, przewlekle choruje, jego rozwój jest zaburzony.
Od 2009 roku do podstawówek poszło 860 6-latków. Zdecydowana większość dobrze sobie radzi.

- Te dzieci znalazły się w szkole wskutek świadomych decyzji rodziców. Teraz nie mają wyboru i może stąd ten sprzeciw - zastanawia się Anna Mincer, dyrektorka SP 10 przy ul. Bażyńskich.

We wrześniu do pierwszych klas pójdą wszystkie 7-latki oraz 6-latki urodzone pomiędzy styczniem a czerwcem 2008 roku. W sumie w Toruniu będzie to 3 tys. uczniów.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna zamierza przebadać zgłoszone 6-latki do końca marca.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 30-04-2014 19:04

  Oceniono 3 razy 3 0

  - Dobro dzieci, nie rodziców: Gdybym mógł się cofnąć w czasie o ok.50 lat, chciałbym sam iść do szkoły wieku 6, a nawet 5 lat. Tak jest w wielu państwach i należy tylko im zazdrościć. Stracone dzieciństwo? W tych czasach to mity. Z takimi możliwościami? Komputery, media itp. Dzieci są lepiej rozwiniete niż kiedyś. To żałosna egoistyczna wymówka rodziców obawiajacych się nowych obowiązków. Każdy rok opóźnienia pójścia do szkoły, to niestety rok stracony. I to nie dla państwa, ale przede wszystkim dla nich.

  Odpowiedz

 2. 14-03-2014 17:30

  Brak ocen 0 0

  - deni: masz 6-letnie dziecko czy czy juz chodzisz codziennie na rozaniec

  Odpowiedz

 3. 26-02-2014 22:14

  Oceniono 4 razy 2 2

  - mama 6-letniego pierwszoklasisty: Ferment robią rodzice - dzieci 6-letnie radzą sobie w szkole bardzo dobrze a problem niedojrzałości szkolnej może dotyczyć również 7-latka. Rodzice nie bójcie się posyłać dzieci do szkoły i uczyć ich samodzielności bo dorosłe życie szybko zweryfikuję, które dziecko zostało zahartowane. Sama posłałam 6 latka do 1 klasy i radzi sobie bardzo dobrze a przede wszystkim lubi swoją szkołę i chce do niej chodzić.

  Odpowiedz

 4. 25-02-2014 21:41

  Oceniono 3 razy 1 2

  - mama: uważam, że każdy rodzic powinien mieć wybór. Nie mam ochoty puszczać mojego dziecka do szkoły aby uczyło się w systemie zmianowym! to jest właśnie przygotowanie szkół, które wcale nie myślą o rozwoju dzieci.

  Odpowiedz

 5. 24-02-2014 14:48

  Oceniono 6 razy 1 5

  - SIO: Mam nadzieje, że 6-latki niedostosowane do pojscia do szkoły w wieku 6 lat, zostaną zapisane w systemie informacji oświatowej i niech ten zapis zostanie, aż do próby podjecia pracy zawodowej przez niedostosowanych już dorosłych.

  Odpowiedz

 6. 24-02-2014 14:26

  Oceniono 7 razy 3 4

  - d....a: Dziecko powinno od malego byc nauczone samodzielnosci. Zadna krzywda dziecku sie nie stanie jak pojdzie od 6 lat do szkoly. Rodzice nie boja sie o dziecko tylko o siebe, prawdopodobnie to oni sobie nie dadza rady.

  Odpowiedz

 7. 24-02-2014 11:19

  Oceniono 8 razy 5 3

  - oburzona : To jest chore aby dzieciom zabierać wspaniały czas przedszkolaka i dzieciństwo !!!!! Szkoły walczą o uczniów bo jest za dużo nauczycieli ( zwłaszcza tych niedostosowanych do nauki ucznia ) , głównie damulki . Sądzę , że 150 uczniów przebadanych w Poradni wszystkie dostaną zgodę na pójście do szkoły , bo pedagodzy z tej przychodni są ....aż szkoda mówić .

  Odpowiedz

Jest impreza!

forum toruńskie