Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Placówka z ulicy Żwirki i Wigury obejmuje opieką dzieci i młodzież z całego województwa

Bartłomiej Makowski
Zajęcia w klasie zawodowej fryzjerstwa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Toruniu
Zajęcia w klasie zawodowej fryzjerstwa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Toruniu Grzegorz Olkowski
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy na Chełmińskim Przedmieściu jest jedną z trzech toruńskich szkół specjalnych. Placówka przygotowuje się do zaplanowanych na 6 maja drzwi otwartych.

- Chcemy przybliżyć uczniom i rodzicom pełną informację o kształceniu i warunkach przyjęcia do placówki. Zainteresowani będą mogli zwiedzić szkołę oraz internat, a także uczestniczyć w zaproponowanych atrakcyjnych formach zajęć - zapowiada Maria Kluz, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
[break]

Uczniowie jak inni

W placówce uczy się młodzież i z Torunia, i z całego województwa. O przyjęciu do szkoły decyduje orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Nauka odbywa się na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum, a także zasadniczej szkoły zawodowej i przysposabiającej do pracy, i może trwać od 6 do 24 roku życia.

Ośrodek wychowuje i kształci dzieci oraz młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym. Opiekuje się również dziećmi z autyzmem, mózgowym porażeniem dziecięcym, brakiem lub opóźnieniem rozwoju mowy, ADHD, epilepsją, niedosłuchem a także dziećmi niedowidzącymi i niepełnosprawnymi ruchowo.

- Od lat walczymy z stereotypowym myśleniem, że dzieci uczące się w szkole specjalnej są inne, gorsze, nic nie potrafią. A nasi uczniowie są dowodem, że jest wręcz odwrotnie: osiągają tu sukcesy, nawiązują przyjaźnie, stają się otwarci i szczęśliwi. W każdym dziecku istnieje duży potencjał, który trzeba odkryć i wydobyć. Nasi nauczyciele to potrafią - mówi dyrektor.

W Zasadniczej Szkole Zawodowej uczniowie poznają tajniki zawodu kucharza, fryzjera, cukiernika, stolarza, krawca, pracownika pomocniczego obsługi hotelowej, montera sieci instalacji urządzeń sanitarnych, montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. W Szkole Przysposabiającej do Pracy uczniowie kształcą się w pracowniach sztuki użytkowej, krawieckiej, gospodarczej, kulinarnej, kelnerskiej, stolarsko-technicznej i ogrodniczo-florystycznej. Świadectwo ukończenia szkoły specjalnej nie różni się niczym od innych tego typu dokumentów.

W oczekiwaniu na basen

Uczniowie spoza Torunia mogą mieszkać za darmo w nowoczesnym internacie. Są tu dwu- i trzyosobowe pokoje, świetlice z jadalnią i aneksem kuchennym oraz zapleczem sanitarnym.

Ośrodek nieustannie poszukuje nowatorskich rozwiązań w zakresie edukacji, terapii i wychowania.

- W niedalekiej przyszłości planujemy remont kapitalny szkoły. Program rewitalizacji ośrodka przewiduje uruchomienie basenu rehabilitacyjnego, przedszkola, warsztatów zawodowych i rozbudowę sali gimnastycznej - mówi Maria Kluz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska