Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemniczą kamienną kulą w centrum Torunia zajęli się studenci konserwacji UMK

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Studenci na praktykach. Na zdjęciu Patrycja Głuszko (w fartuchu), Katarzyna Moskalik i Piotr Wiśniewski z III roku konserwacji kamienia
Studenci na praktykach. Na zdjęciu Patrycja Głuszko (w fartuchu), Katarzyna Moskalik i Piotr Wiśniewski z III roku konserwacji kamienia Grzegorz Olkowski
Pomnik toruńsko-słowackiej przyjaźni, ulokowany na skwerze vis-a-vis głównej siedziby Urzędu Miasta, wzbudził wczoraj niemałe zaciekawienie. Wszystko za sprawą studentów UMK szczotkujących instalację.

Obok kamiennej kuli na metalowej podstawie, codziennie przechodzą dziesiątki torunian nie zastanawiając się, jaki unikat mijają.

Od wczoraj niepozorną, skromną instalacją zajmują się studenci konserwacji kamienia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Trzyosobowa ekipa szczotkuje każdy centymetr okrągłego piaskowca.

- Oczyściliśmy kulę z porostów, dziś ją zaimpregnujemy. Będziemy hydrofobizować, żeby nie chłonęła wody - tłumaczy Patrycja Głuszko z ekipy studentów.

Dziś studenci dostaną wsparcie kolegów ze starszych lat, którzy z kolei wyczyszczą i wypastują metalową podstawę.

Co właściwie przedstawia instalacja?

- Sami chcielibyśmy wiedzieć
- mówią studenci.

- Kamienna kula to geologiczny unikat przyrody z Czadcy na Słowacji, miasta partnerskiego Torunia - wyjaśnia dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Szczepan Burak.

Czadca słynie z kamiennych kul, które występują naturalnie na skalnych wzniesieniach. Okazy z tego rejonu są najlepiej zachowane, a największe mają podobno trzy metry średnicy. Ich pochodzenie wciąż pozostaje tajemnicą, mówi się nawet, że są wytworem dawnej cywilizacji. Kula na metalowych skrzydłach, autorstwa artysty plastyka Josefa Mundiera, jest darem Czadcy dla Torunia. Na podstawie widnieje data 2000 rok.

Na nie najlepszy stan pomnika przyjaźni zwrócił uwagę urzędnikom radny miejski Bartłomiej Jóźwiak, którego z kolei poprosił o to Vladimir Krall, animator współpracy toruńsko-czadczańskiej. Urzędnicy zlecili konserwację prof. Jadwidze Łukaszewicz z toruńskiego uniwersytetu, pod której okiem pracują praktykanci.

Studenci konserwacji kamienia mają pracowite wakacje. Gdy tylko skończą odnowę kuli, zabiorą się za porządki na terenie UMK.

Będą doskonalić swoje umiejętności odnawiając kamienny portal nad reprezentacyjnym wejściem do głównej siedziby Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Oczyszczą z gipsu, sadzy i brudu, a potem uzupełnią ubytki. Efekty ich pracy będzie można podziwiać od października.

Kamienną kulę zakonserwują w ciągu kilku najbliższych dni.

Czadca to turystyczna miejscowość na pograniczu polsko-czesko-słowackim, liczy 27 tys. mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska