Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto chce wystawić na sprzedaż kolejny teren na JAR-ze

Joanna Posadzy
Pawilony handlowe na zewnątrz i małe sklepy wewnątrz osiedla, i oczywiście bloki - tak ma wyglądać JAR w przyszłości, ale na razie to jeszcze wielki plac budowy
Pawilony handlowe na zewnątrz i małe sklepy wewnątrz osiedla, i oczywiście bloki - tak ma wyglądać JAR w przyszłości, ale na razie to jeszcze wielki plac budowy Sławomir Kowalski
20 tysięcy mieszkańców ma docelowo zamieszkać na JAR-ze. Poza blokami, na osiedlu pojawią się sklepy spożywcze, punkty usługowe, szkoła, przedszkole, kościół, a w przyszłości domki jednorodzinne.

JAR, czyli teren po jednostce Armii Radzieckiej ma w zamyśle stać się nowoczesnym osiedlem o zwartej i przemyślanej zabudowie, zaspokajającym wszystkie potrzeby mieszkańców.
[break]

Najpierw mieszkania

Jak duży jest JAR? Problem z określeniem jego powierzchni mają sami urzędnicy. Przyjęło się jednak, że mianem JAR-u określa się powstające osiedle pomiędzy ulicami Ugory, Polną i Grudziądzką. W sumie ok. 48 hektarów (cały obszar po jednostce wojskowej wraz z terenami leśnymi liczy ponad 200 hektarów). Od 2010 roku miasto sprzedało w sumie 17,5 hektara za 37,7 mln zł tylko pod budownictwo wielorodzinne. Na sprzedaż gmina ma jeszcze 30 kolejnych hektarów, a chętnych na działki na Jar-ze nie brakuje.
Dlatego też na jutrzejszej sesji Rada Miasta rozpatrzy propozycję wystawienia na sprzedaż kolejnych nieruchomości w tym rejonie.
- Chodzi o trzy działki o łącznej powierzchni 8,6 ha - wyjaśnia Arkadiusz Matusiewicz z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta.
- Wszystkie przeznaczone są pod zabudowę wielorodzinną.
Cena wywoławcza nieruchomości ma wynieść w przetargu ok. 7,2 mln zł.
Na razie bloki na JAR-ze budują m.in firmy Bud Tech i Lembud oraz Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniową. Stawia je także Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, a grunt kupiła również Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kopernik”. Budynki mają być trzy- i czterokondygnacyjne.

Później usługi

To jednak nie wszystko. Poza zabudową wielorodzinną, na JAR-ze zaplanowano także usługi. Niedawno otwarto tam supermarket Intermarche, a wkrótce dołączy do niego kolejny tego typu obiekt (przeznaczono na to teren o powierzchni 2,7 hektara). W zabudowie wielorodzinnej przewidziano miejsca na mniejsze sklepy, apteki czy drogerie, a także szeroko pojęte usługi.
- W środku osiedla nie będzie osobnych pawilonów handlowych. Dla małych sklepów czy punktów usługowych przeznaczyliśmy miejsca na parterach budynków mieszkalnych. Oprócz tego przewidziane jest również miejsce na tzw. funkcje publiczne, czyli szkoły, przedszkola czy kościół - dodaje Arkadiusz Matusiewicz.

Na koniec domki

Plany dla JAR-u przewidują też powstanie tu zabudowy jednorodzinnej. Dla niej rezerwowana jest północna jego część. Aby mogła powstać, trzeba uzbroić działki w podstawowe media. Prawdopodobnie stanie się tak, jeżeli gruntami zainteresuje się konkretny deweloper. Miałby wykupić od miasta większy teren, a następnie podzielić go na mniejsze części i do każdej z nich doprowadzić media.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska