Brązowy medal mistrzostw Europy Mateusza Lipy (ALKS Stal)

Mateusz Lipa (w środku) trzecim kolarzem Europy w kategorii młodzieżowców w konkurencji keirinu Nadesłana
Grudziądzanin Mateusz Lipa został w zakończonym przed chwilą keirinie brązowym medalistą mistrzostw Starego Kontynentu. To jego drugi krążek na tych zawodach.

Po srebrnym medalu w drużynie kolarz ALKS Stal był jednym z faworytów do krążka indywidualnie. Już podczas eliminacji zajął bardzo wysokie czwarte miejsce, o czym informowaliśmy w piątek. W 1/16 finału grudziądzanin pokonał Białorusina Artioma Zaitsaua, a kolejnej rundzie – ćwierćfinale - 2:0 ograł Holendra Nilsa van T`hoenderdaala, uzyskując w obu wyścigach czasy kolejno 10,873 sek. i 10,948 sek.

Tym samym Lipa do strefy medalowej wjechał w pewnym stylu, a znalazło się tam czterech najlepszych w eliminacjach. Dodajmy, że w 1/4 finału zawodnik ALKS Stal wziął rewanż na Holendrze za to, że ten wcześniej wyeliminował innego biało-czerwonego – Mateusza Rudyka.

W walce o finał Lipa trafił na zwycięzcę kwalifikacji Rosjanina Nikitę Shurshina, który wcześniej 2:1 wygrał z Litwinem Vasilijusem Lendelem. W półfinale rywal nie dał się zaskoczyć i to on zameldował się w finale, w którym zresztą 2:0 pokonał Holendra Jeffreya Hooglanda. W walce o brąz grudziądzanin spisywał się dzielnie. Po porażce z Irlandczykiem Eoinem Mullenem w pierwszym biegu, w drugim górą był kolarz ALKS Stal i o wszystkim zadecydował bieg numer trzy. Niestety, w nim górą był zawodnik z Irlandii, który tym samym zgarnął brązowy medal, a Lipie pozostało czwarte miejsce.

Brak medalu w sprincie indywidualnym Lipa powetował sobie w swoim ulubionym keirinie. Zajął w nim trzecie miejsce, przegrywając tylko z fenomenalnym Shurshinem oraz Holendrem Matthijsem Buchlim.

A jak poszło innym grudziądzanom? Junior Mariusz Gąsiorowski był trzynasty w eliminacjach wyścigu punktowego i nie awansował do finału. Dwunasta w nim w rywalizacji młodzieżowej była Karolina Karasiewicz, która wspólnie z drużyną zajęła dziewiątą lokatę w wyścigu na dochodzenie. Także dziewiąta grudziądzanka była w scratchu. Szesnasty w tej konkurencji był Gąsiorowski, a kwalifikacji nie przebrnął Michał Michciński.

W kraju natomiast rozgrywano ogólnopolską olimpiadę młodzieży w kolarstwie torowym.

. Złoto w sprincie drużynowym zdobyła drużyna grudziądzanek w składzie Aleksandra Tołomanow – Nikola Różyńska, a brąz Karolina Lipiejko – Ewa Fajkowska. Kolejny duet zajął czwarte miejsce, a chłopcy uplasowali się na piątej pozycji. Lipiejko, Różyńska, a także Sandra Czaplicka oraz Julia Szyszka wygrały również wyścig drużynowy na 3 kilometry. W tej samej konkurencji srebro zdobyli Bartłomiej Klucznik, Cezary Szytniewski, Kajetan Albanowski i Piotr Michalski. Srebro w sprincie indywidualnym wywalczyła Julia Szyszka, a brąz Patryk Pazik. Ostatniego dnia zawodów dorobek ALKS Stal został powiększony do 10 medali – 4 złotych, po 3 srebrnych i brązowych.

– Dzięki temu wygraliśmy w klasyfikacji klubowej – cieszy się trener Adam Sieczkowski.