Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi miłośnicy obserwacji nieba wyjechali w nagrodę do Chorwacji, w okolice Zadaru

Bartłomiej Makowski
Thinkstock
„Ręcznie robiona” kometa, zegar słoneczny czy fotografie księżyca – między innymi takie projekty zostały nagrodzone w Wojewódzkim Konkursie Astronomicznym.

19 podopiecznych regionalnych astrobaz spędzi blisko dwa tygodnie na obozie astronomiczno-żeglarskim w Chorwacji. Uczniowie kujawsko-pomorskich gimnazjów w poniedziałek wyruszyli z Torunia. Do 8 sierpnia będą wypoczywać, pływać i obserwować niebo w okolicy miasta Zadar.

W konkursie musieli wykazać się sporą kreatywnością, bo konkurs polegał na wykonaniu projektu i zaprezentowaniu go przed komisją, w skład której weszli m.in. naukowcy z UMK. Wśród najlepszych znaleźli się uczniowie z Zespołu Szkół i Placówek w Radziejowie. Ich projekt polegał na obserwacji komet, a następnie sporządzeniu modelu tego ciała niebieskiego przy wykorzystaniu materiałów, z których składa się prawdziwy obiekt.

- Nasza kometa składała się z odłamków skał i suchego lodu - wyjaśnia Martyna Magier, która projekt realizowała z Kacprem Stefańskim i Marcelem Muszyńskim.

Powody do dumy ma opiekun zespołu, Sławomir Kieraj. Nauczyciel nadzorował również pracę innych laureatów, uczniów z gimnazjum w Dobrem. Tamtejsi młodzi astronomowie zajęli się obserwacją Księżyca.

- Najciekawsze w obserwowaniu Księżyca było zjawisko libracji, czyli odchylenia osi obrotu naszego satelity, dzięki któremu widać wąski pas jego „ciemnej strony”, na który na co dzień nie zwracamy uwagi - Milena Błaszak, jedna z autorek zwycięskiego projektu, która wyjaśnia go z naukową dokładnością, chociaż jeszcze kilka miesięcy temu astronomia w ogóle ją nie interesowała.

- Zaczęło się od wizyty w astrobazie, na którą namówiła mnie koleżanka. Spodobały mi się zajęcia, a astronomia okazała się fascynująca - wyjaśnia gimnazjalistka.

Podobnie swoją przygodę z poznawaniem świata ciał niebieskich rozpoczął Jakub Ratajczyk, zdobywca nagrody indywidualnej, uczeń Gimnazjum nr 1 w Kruszwicy.

- W ramach projektu połączyłem dwie pasje: starą, fotograficzną, i nową, astronomiczną. Wykonywałem zdjęcia Księżyca i innych ciał niebieskich bez użycia specjalistycznego sprzętu, podstawiając aparat do teleskopu – mówi.

Kruszwicka astrobaza również wystawiła silną reprezentację: poza fotografem ciał niebieskich, w gronie laureatów znaleźli się też tamtejsi konstruktorzy zegara słonecznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska