Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drogowcy zamierzają zabrać się za remont ulicy Grunwaldzkiej

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
W wyniku remontu po obu stronach ulicy Grunwaldzkiej pojawić się mają chodniki z kostki. Poza tym zadaniem drogowców jest wymiana nawierzchni i oświetlenia
W wyniku remontu po obu stronach ulicy Grunwaldzkiej pojawić się mają chodniki z kostki. Poza tym zadaniem drogowców jest wymiana nawierzchni i oświetlenia Grzegorz Olkowski
Planowana przebudowa ma objąć odcinek między Szosą Chełmińską i ulicą Borowiacką. Drogowcy chcą się z nim uporać do jesieni.

W okolicach pustostrady, jak w Toruniu nazywana jest trasa średnicowa, znów pojawią się walce drogowe. Tym razem mają wjechać na ulicę Grunwaldzką, od wielkiego ronda, którego budowa doprowadziła do wyburzenia znacznego fragmentu historycznej zabudowy Chełmińskiego Przedmieścia i dotrzeć do skrzyżowania Grunwaldzkiej z ulicą Borowiacką.
[break]
- Remont obejmuje ułożenie obustronnych chodników oraz parkingu z kostki betonowej - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka prasowa Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. - W ramach zadania zostaną wykonane wpusty uliczne, oświetlenie i nowa nawierzchnia. Wykonawca na czas prowadzonych robót będzie musiał wykonać projekt organizacji ruchu. Dodatkowo w ramach zadania na odcinku od ul. Borowiackiej do ul. św. Józefa będzie wykonana nakładka bitumiczna.
Efekt remontu ma dodatkowo ułatwić życie uczniom i nauczycielom znajdujących się w tym miejscu szkół, w ich sąsiedztwie pojawić się ma więcej miejsc parkingowych. Biorąc pod uwagę skargi mieszkających obok Czytelników, koło parkingu bardzo by się przydał fotoradar. Niektórzy kierowcy, gdy wyrwą się już zza szkolnej ławy, mają bardzo ciężkie stopy.
Drogowcy szukają wykonawcy tego zadania. Oferty można składać do 29 sierpnia.

- Prace planujemy rozpocząć we wrześniu, a zakończyć w połowie listopada - dodaje Agnieszka Kobus-Pęńsko.
Ulica Grunwaldzka jest jednym z ciekawszych traktów na dawnych toruńskich przedmieściach. Jest między innymi dowodem na to, że wiatry historii żonglujące tabliczkami z nazwami ulic czy placów, bywają niesprawiedliwe. Grunwaldzką ulica stała się 94 lata temu, po powrocie Torunia do Polski. Przez to jednak w mroki zapomnienia zepchnięty został człowiek bardzo dla miasta zasłużony.
Grunwaldzka, czy ona prowadzi chociaż w stronę Grunwaldu? Nie! Ale prowadzi w stronę Bielan, a tam znajdował się w XVIII wieku majątek rajcy miejskiego Janitzena, który zapisał go miastu - mówi Bohdan Orłowski, twórca bardzo ciekawej strony internetowej oToruniu.net, poświęconej miastu sprzed wielu i bardzo wielu lat. - Na jego cześć ulicę nazwano Janitzenstrasse i do 1920 roku ona się tak nazywała. Do dziś w zaroślach na tyłach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego znajduje się kamień poświęcony pamięci Janitzena.
Tym kamieniem również wart by chyba było kiedyś się zaopiekować, by już nie stał w zaroślach i nie był lokalną zagadką. O jego pochodzenie i rolę co jakiś czas pytają nie tylko turyści, którzy z jakichś powodów trafią do tego toruńskiego zakątka, ale również okoliczni mieszkańcy. Tymczasem kamień jest świadectwem naszej historii i dowodem wyjątkowości Torunia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska