Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady dotyczące rozliczania gazu zaczną obowiązywać jutro

Mariola Lorenczewska
PGNiG zapewnia, że nowe zasady rozliczeń w minimalny sposób wpłyną na rachunki
PGNiG zapewnia, że nowe zasady rozliczeń w minimalny sposób wpłyną na rachunki Jacek Smarz
Korzystający z gazu dostali cały pakiet ogólnikowych pism o planowanych od dłuższego czasu zmianach. Ludzie są zdezorientowani. Na razie nie wiadomo, czy opłaty za zużyty gaz wzrosną. Raczej nie powinny.

- Mam kuchenkę gazową i piecyk gazowy w łazience. Dostałam niedawno nowe książeczki i cały plik pism, z których wynika, że od początku sierpnia będą jakieś nowe taryfy - mówi pani Elżbieta, mieszkanka ulicy Grudziądzkiej w Toruniu. - Jest pełno przepisów, na które nadawcy się powołują. Nic konkretnego jednak odnośnie przyszłych opłat nie udało mi się dowiedzieć. To wszystko jest bardzo zawiłe.
[break]
Pani Elżbieta podkreśla, że zarówno ona sama, jak i jej sąsiedzi spodziewają się jednak podwyżki opłat. Do tej pory kobieta płaciła co drugi miesiąc 140-150 zł. Najbliższy rachunek dostanie we wrześniu, więc wtedy się przekona, ile zapłaci po zmianach.
Gazomierzy wymieniać nie trzeba

O co tu chodzi?

- Przedsiębiorstwa energetyczne zobligowane są do rozliczeń z klientami w jednostkach energii od 1 sierpnia 2014 roku. Obowiązek ten wynika z Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 28 czerwca 2013 roku w sprawie szczegółowych zasad kształtowania kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi - wyjaśnia Anna Olejczuk-Ficek, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa. -
Ze zmianą jednostki rozliczeniowej nie wiąże się konieczność wymiany gazomierzy.
Jak zaznacza Anna Olejczuk-Ficek, oni zajmują się stroną techniczną. Nas najbardziej interesują opłaty. Zdaniem rzecznik ceny gazu nie powinny dla prywatnych odbiorców wzrosnąć. Jednak - po szczegóły odsyła do sprzedawców gazu.
W Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie, który dostarcza gaz, zapewniają, że nowe zasady rozliczeń nie wpłyną na wysokość opłat pobieranych przez odbiorców z tytułu dostarczania paliwa gazowego. A chodzi po prostu o to, że ceny paliw gazowych uległy przeliczeniu z wartości wyrażanych w metrach sześciennych na wartości wyrażane w jednostkach energii, według ciepła spalania przyjętego do ustalenia cen w jednostkach objętości.
Z kolei stawki opłat abonamentowych pozostawione zostały na niezmienionym poziomie. Ewentualne zmiany płatności wynikać mogą z różnic ciepła spalania w poszczególnych punktach sieci gazowej oraz zaokrągleń powstałych w wyniku przeliczeń. Szacunkowo nie mogą one przekroczyć plus minus jednego procenta.

Łatwiej będzie porównać

Na stronie internetowej PGNiG tłumaczą, że po wprowadzeniu nowych zasad odbiorcy, w tym gospodarstwa domowe, będą rozliczane za ilość zużytej energii, a nie za wykorzystaną objętość.
Z punktu widzenia odbiorcy, szczególnie w gospodarstwie domowym, wyrażenie cen paliwa gazowego w jednostkach energii ułatwi ich porównywanie z cenami innych nośników energii. Pozwoli też wzmocnić w oczach odbiorców pozycję gazu, jako atrakcyjnego kosztowo źródła energii.
Szczegółowe informacje dotyczące wielkości zużycia gazu ziemnego wyrażone w jednostkach objętości i jednostkach energii, a także informacje o podstawie przeliczenia zużytych metrów sześciennych na zużytą energię (tzw. współczynnik konwersji) wskazywane będą na fakturze przesyłanej odbiorcy za każdy okres rozliczeniowy. W PGNiG potwierdzają, że zmiana zasad nie wiąże się z wymianą urządzeń pomiarowych (gazomierzy) u odbiorców.

Warto wiedzieć
Podstawa prawna

Decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z 13 czerwca 2014 roku zatwierdzona została zmiana obowiązującej taryfy PGNiG umożliwiająca dokonywanie od 1 sierpnia 2014 roku rozliczeń za dostarczanie odbiorcom gazu w jednostkach energii (kWh) w miejsce dotychczas stosowanych jednostek objętości (m. sześc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska