Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa o ochronie krajobrazu ma uratować degradację naszego otoczenia

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Thinkstock
Budowlane koszmary, zalew reklam, wiatraki stawiane w nieodpowiednich miejscach mogą zepsuć estetykę krajobrazu - tak twierdzą autorzy ustawy krajobrazowej.

Sejm pracuje nad wniesionym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego projektem Ustawy o ochronie krajobrazu, w powstanie którego ma wkład marszałkowska administracja naszego regionu.

Krajobraz do audytu

Chodzi o uporządkowanie prawa tak, by zatrzymać postępującą degradację krajobrazu. Służyć temu mają nowe instrumenty prawne: audyt krajobrazowy oraz urbanistyczne zasady ochrony krajobrazu.

Pierwszy z nich wskaże między innymi krajobrazy priorytetowe, które należy objąć szczególną ochroną. Drugi będzie uchwalanym przez sejmiki aktem prawa miejscowego, określającym ograniczenia dotyczące zabudowy i zasady lokalizacji obiektów stanowiących dominanty krajobrazowe.

Wśród członków zespołu pracującego nad projektem znalazł się marszałek Piotr Całbecki i pracownicy Urzędu Marszałkowskiego. To władze naszego województwa pierwsze podnosiły kwestię ochrony krajobrazu przed pojawiającymi się w sposób nieuporządkowany masztami elektrowni wiatrowych.

Już w 2011 roku Kujawsko-Pomorskie Biuro Planowania Przestrzennego i Regionalnego wyznaczyło obszary, na których powinno się wykluczać tego rodzaju inwestycje. Wytyczne te, ze względu na stan prawny, nie mogły mieć mocy sprawczej.

- Ustawa potocznie nazywana krajobrazową to jest próba opracowania prawa, która wynika z konwencji krajobrazowej podpisanej przez Polskę. To nie jest ustawa przeciwko wiatrakom, ona wynika z prawa europejskiego - mówi Antoni Pawski, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Biura Planowania Przestrzennego i Regionalnego we Włocławku.
- Zachęcam do przeczytania raportu NIK, to jest lektura miażdżąca w stosunku do inwestorów wiatrakowych. Mamy 226 instalacji wiatrakowych, które dają moc raptem 306 MW, a w województwie zachodniopomorskim jest 58 instalacji, które dają ponad 1000 MW, więc można porównać, jak mała jest wydajność tych wiatraków, a jak duża liczba tych obiektów.

W Dworze Artusa o parkach

O ustawie krajobrazowej, a także raporcie NIK można będzie dowiedzieć się podczas planowanej na wtorek, 12 sierpnia w Dworze Artusa konferencji „Chronić chronione”. Organizuje ją Porozumienie Parków Krajobrazowych Polski.

- W Polsce jest 130 parków krajobrazowych. Stowarzyszyliśmy się i walczymy, żeby tematy legislacyjne odbywały się z naszym udziałem i aby poprawić to, na co mamy wpływ, czyli krajobraz i przyrodę - mówi Marian Tomoń, dyrektor Brodnickiego Parku Krajobrazowego, który będzie jednym z prelegentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska