Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nabór do szkół ponadgimnazjalnych lepszy niż prognozowano

Justyna Wojciechowska-Narloch
To od liczby uczniów zależą nauczycielskie etaty
To od liczby uczniów zależą nauczycielskie etaty Jacek Smarz
Tuż przed pierwszym dzwonkiem podsumowujemy rekrutację do toruńskich liceów, techników i zawodówek. Zlikwidowano osiem oddziałów, do których nie było chętnych, ale powołano też pięć dodatkowych.

- Biorąc pod uwagę sytuację demograficzną, mogę powiedzieć, że nie jest źle. Liczba kandydatów jest ograniczona i jeśli jedna szkoła zrobi lepszy nabór, to druga na pewno na tym straci - tłumaczy Janusz Pleskot, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta.
[break]
Jednej z pierwszych klas nie udało się utworzyć w II LO na Skarpie. Powodem był brak chętnych. Ta sama przyczyna spowodowała likwidację jednego z trzech oddziałów w zawodzie technik ekonomista w ZS Ekonomicznych przy ul. Grunwaldzkiej. Podobny los spotkał klasę w nowym zawodzie, technik wiertnik, w ZS Inżynierii Środowiska. Popularnością nie cieszyła się też profesja technika technologii żywności w ZS Przemysłu Spożywczego. W sumie więc w placówkach ponadgimnazjalnych nie udało się utworzyć ośmiu pierwszych klas.
Są też dobre wiadomości. Dodatkowy, piąty oddział dostało III LO na Skarpie. Dwie klasy o profilu biologiczno-chemicznym, zamiast jednej pierwotnie planowanej, utworzono też w IV LO przy ul. Warszawskiej. Dodatkową pierwszą klasę ma także VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej.
Powody do radości mają w ZS Technicznych przy ul. Legionów. Stworzony tam profil logistyczny cieszył się tak dużą popularnością, że utworzono dwie dodatkowe klasy.
Janusz Pleskot na pytanie, czy sytuacja w toruńskich szkołach ponadgimnazjalnych jest stabilna, odpowiada bardzo ostrożnie.
- Na tę chwilę tak. Nie planujemy żadnych zmian w sieci placówek oświatowych. Jak długo to potrwa, nie mogę przewidzieć. Być może przyszłoroczny nabór ułoży się zupełnie inaczej i zmiany okażą się konieczne - mówi.
Dyrektor Pleskot wspomina przy tym zlikwidowany w czerwcu Zespół Szkół nr 22 z ul. Fałata. Jeszcze dwa lata temu urzędnicy nie widzieli potrzeby zamykania tej szkoły. Nabór był jednak tak słaby, że pojawiła się konieczność całkowitej likwidacji placówki. Część jej uczniów trafiła do Gimnazjum nr 21, a pozostali - z technikum i zawodówki - do Zespołu Szkół Ekonomicznych.
Lepiej niż w ubiegłym roku wyglądają natomiast dane dotyczące zwalnianych nauczycieli. Wypowiedzenie umów o pracę z art. 20 Karty Nauczyciela, czyli z braku godzin, otrzymało 53 pedagogów. Aż 21 z nich nabyło wcześniej uprawnienia emerytalne. Bez pracy zostanie więc 32 toruńskich nauczycieli.
Magistrat nie ma jeszcze danych dotyczących osób, które korzystać będą z urlopów dla poratowania zdrowia. Dla wielu nauczycieli to po prostu furtka do ucieczki przed zwolnieniem.
- Każdego roku na urlopach zdrowotnych przebywa około setki pedagogów. Nie sądzę, by teraz miało być ich znacząco więcej - dodaje Janusz Pleskot.
Od poniedziałku w toruńskich szkołach ponadgimnazjalnych rozpoczynają się egzaminy poprawkowe. Ich wyniki także przełożą się na liczebność klas, w tym klas pierwszych. Mogą do nich dojść osoby, które poprawek nie zdały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska