Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal muzyki dawnej, fado i flamenco już za miesiąc

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Chór Ławry Troicko-Siergijewskiej wystapi w kościele św. Jakuba
Chór Ławry Troicko-Siergijewskiej wystapi w kościele św. Jakuba Nadesłana
Światowej sławy gwiazdy - gitarzysta Paco Peňa i zespół L’Arpeggiata z portugalską śpiewaczką fado Misią - wystąpią na festiwalu Musica Antiqua Europae Orientalis (Muzyka Dawna Europy Wschodniej).

Dwa koncerty tego, organizowanego przez Filharmonię Pomorską, święta muzyki dawnej odbędą się w Toruniu.
[break]
Festiwal rozpocznie się za trzy tygodnie, a pierwszy toruński koncert zaplanowano na 20 września. W pięknym wnętrzu kościoła św. Jakuba usłyszymy śpiewy cerkiewne w wykonaniu chóru Ławry Troicko-Siergijewskiej z Rosji.
- Przyjazd tego chóru na świecki festiwal wymagał uzyskania zezwolenia patriarchy rosyjskiego Kościoła Prawosławnego - zdradza Mariola Grochowina, kierowniczka działu promocji Filharmonii Pomorskiej.
Udało się i melomani usłyszą w Toruniu jeden z najbardziej cenionych chórów prawosławnych. Na co dzień ten dwudziestopięcioosobowy (wyłącznie męski) zespół śpiewaków bierze udział w nabożeństwach Ławry Troicko-Siergijewskiej, największego z podlegających patriarsze prawosławnego zakonu męskiego w Rosji. Założony w XIV wieku klasztor mieści się w miejscowości Siergijew Posad, zwanej „Rosyjską Częstochową”.
Tydzień później, 27 września, torunianie znów będą gościć bydgoski festiwal u siebie. W Ratuszu Staromiejskim zabrzmi koncertowa wersja opery Christopha Willibalda Glucka „Orfeusz i Eurydyka”, opartej na mitologicznej historii miłosnej, której bohater zstępuje do krainy umarłych, by odebrać śmierci swą zmarłą ukochaną. Koncert uczci 300. rocznicę urodzin Glucka, który kompozytorem został wbrew woli ojca - by uczyć się muzyki, w wieku 13 lat uciekł z domu. Stał się jednym z największych twórców opery i jej reformatorem. „Orfeusza i Eurydykę” przedstawią soliści śpiewacy z orkiestrą Capella Bydgostiensis i chórem pod batutą słynnego angielskiego kontratenora, a ostatnio też dyrygenta, Paula Esswooda.
Warto też wybrać się na inne koncerty festiwalu MAEO do Bydgoszczy i Gąsawy.
- W tym roku akcent kładziemy na muzykę krajów basenu Morza Śródziemnego, powstałą od średniowiecza do XVIII wieku - mówi Mariola Grochowina. - Znakomicie w ten temat przewodni wpisuje się nowy program sławnego zespołu Christiny Pluhar - L’Arpeggiaty. Program nosi tytuł „Mediteraneo”, a wystąpi w nim m.in. największa gwiazda muzyki fado, Misia.
Hiszpańskie flamenco będzie można usłyszeć w mistrzowskim wykonaniu samego Paco Peñi i jego grupy Flamenco Dance Company.

warto wiedzieć
Szczegółowe informacje o programie festiwalu MAEO na stronie www.filharmonia.bydgoszcz.pl.
Bilety na toruńskie koncerty MAEO w cenie 20 zł można kupić w Dworze Artusa, na pozostałe w Filharmonii Pomorskiej lub poprzez www.ebilet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska