Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulice i skwery minionej świetności

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Nawierzchnia ulicy Kujota jest w opłakanym stanie
Nawierzchnia ulicy Kujota jest w opłakanym stanie Sławomir Kowalski
- Inwestuje się w ważne, choć peryferyjne miejsca miasta, a tymczasem bardzo cenna, historyczna dzielnica jest w opłakanym stanie - uważają torunianie z Bydgoskiego Przedmieścia.

Lista zaplanowanych w najbliższym czasie inwestycji drogowych w zestawieniu z listą potrzeb wydaje się przynajmniej niewystarczająca. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że to na Bydgoskim Przedmieściu znajduje się największa liczba zabytków Torunia.
[break]
- W ostatnich latach dużym, potrzebnym remontem był ten na ulicy Mickiewicza. Niedawno wyremontowano też ulicę Sienkiewicza, bo wymagała tego nowa linia tramwajowa. Inwestuje się w ważne, choć peryferyjne miejsca miasta, a tymczasem bardzo cenna, historyczna dzielnica jest w opłakanym stanie - mówi pan Janusz z Bydgoskiego i wymienia najbardziej potrzebujące wizyty drogowców miejsca. Wśród nich jest m.in. ulica Chopina.
- W opłakanym stanie są choćby chodniki z południowej strony i asfalt pamiętający czasy świetności za komuny! Cała ulica, oprócz wspaniałej kostki rzędowej na jezdni, sprawia wrażenie peryferyjnej i zaniedbanej. Dotyczy to również jej bieżącego utrzymania wraz z zielenią. Podobnie jest przy placu Rapackiego. Połatana nawierzchnia asfaltowa przed gmachem dawnego banku z wyzierającym spod niej tu i ówdzie brukiem. To też obraz nędzy i rozpaczy. Z jednej strony fontanny ładnie współcześnie urządzonego rozarium, a z drugiej strony poniszczony chodnik asfaltowy, roślinność od strony fontanny byle jaka. To nieprzystający widok do zadbanych nawierzchni ulic i chodników starówki leżącej tuż obok - uważa pan Janusz.
Miejski Zarząd Dróg planuje jednak w najbliższym czasie remonty innych ulic w tej części miasta. Największą inwestycją jest przebudowa ul. Gagarina, Krzemienieckiej i Wileńskiej. Najtańsza ofertę, około 6 mln złotych, złożyło Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego S.A. z Torunia, jednak o losach inwestycji zadecydować będą musieli radni. Nawet najtańsza oferta przekracza pulę środków przeznaczonych przez miasto na to zadanie, dlatego konieczne będą zmiany w budżecie. Zwycięska firma będzie miała czas na realizację robót do 31 maja 2015 roku.
Wykonawcę wyłoniono już za to dla inwestycji na ul. Rybaki. - Prace ruszą lada moment - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik MZD. Chodzi o odcinek liczący 530 metrów, od ul. Matejki do hotelu Ibis. Wykonywana będzie nowa jezdnia wraz z podbudową, chodnik, zjazdy, kanalizacja deszczowa. Jednocześnie przebudowana będzie sieć wodociągowa i teletechniczna. Projekt zakłada wygospodarowanie kilku dodatkowych miejsc parkingowych. Pracami zajmie się Tech-Bud Toruń. Pochłoną one ponad 1 mln zł i potrwają do połowy grudnia.
Co jednak z bardziej historycznymi częściami Bydgoskiego? Na ul. Słowackiego, na odcinku 390 metrów od Sienkiewicza do Konopnickiej przekładana będzie kostka brukowa. Obecnie na wielu fragmentach jest ona niespójna. Zostanie więc dodatkowo wzmocniona mineralną spoiną.
Z kolei na ul. Chopina - między ul. Bydgoską a aleją św. Jana Pawła II MZD będzie prowadzić prace związane z regulacją krawężników dla nowego taboru tramwajowego. W planach jest też renowacja chodników przy ul. Fałata i ul. Konopnickiej, o czym piszemy na pasku obok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska