Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program profilaktyczny dla panów po 65. roku życia

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Badania USG mogą wykryć tętniaka we wczesnym stadium
Badania USG mogą wykryć tętniaka we wczesnym stadium Tomasz Bielicki
Do szpitala miejskiego w Toruniu można zgłaszać się i rejestrować na badania wykrywające tętniaka aorty brzusznej.

Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu jest jednym z podmiotów realizujących program finansowany przez Urząd Marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego w Toruniu.
[break]

Kto może się zgłaszać?

Program Badań Przesiewowych w Kierunku Tętniaka Aorty Brzusznej jest skierowany do mężczyzn z województwa kujawsko-pomorskiego, palących papierosy, będących w wieku 65-74 lata (roczniki od 1940 roku do 1949 roku). W ramach akcji wykonywane są badania przesiewowe USG, które mają na celu wczesne wykrycie choroby, gdy nie ma dokuczliwych objawów. Mężczyźni z poszerzoną aortą (o średnicy powyżej 3 centymetrów) będą kierowani do chirurga naczyniowego.
Jakie są cele programu? Zwiększenie wczesnej wykrywalności tętniaka aorty brzusznej, zmniejszenie śmiertelności związanej z pęknięciem tętniaka aorty brzusznej, śmiertelności związanej z operacją naprawczą. Ponadto chodzi o zwiększenie wiedzy mieszkańców na temat tego schorzenia, uświadomienie czynników ryzyka, stworzenie bazy danych programu z możliwością konsultacji specjalistycznej.
Tętniak aorty brzusznej jest poważnym zagrożeniem, zwłaszcza dla mężczyzn po sześćdziesiątce. U mężczyzn powyżej 75. roku życia ryzyko choroby szacowane jest na ok. 10 proc. Występuje kilka razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. W początkowym stadium nie daje charakterystycznych dolegliwości. Czasami chorzy skarżą się na bóle brzucha i objawy gastrologiczne. W przypadku wzrostu tętniaka mogą pojawić się bóle pleców.
Do rozpoznania tętniaka aorty brzusznej wystarczy badanie lekarskie. Zwykle wyczuwalny jest przez powłoki brzucha tętniący guz. Jednak do dokładnej oceny konieczne jest badanie USG albo tomografia komputerowa.
Najczęściej tętniak wykrywany jest przypadkowo, przy okazji innych badań diagnostycznych. To patologiczne poszerzenie aorty zlokalizowane najczęściej poniżej odejścia tętnic nerkowych. Przyczyny jego powstawania nie są do końca jasne. Jednym z czynników ryzyka jest palenie papierosów.
Telefonicznie
- Rejestrujemy już od poniedziałku 1 września - zapewniają w rejestracji w szpitalu miejskim przy ul. Batorego w Toruniu. - Można zapisywać się telefonicznie od poniedziałku do czwartku, w godz. 8-12.30, pod nr. tel. 56 61 00 343 i 56 61 00 334.
Koordynatorem programu jest Klinika Chirurgii Naczyniowej Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza w Bydgoszczy.

Warto wiedzieć
Gdzie jeszcze na takie badania?

Poza Specjalistycznym Szpitalem Miejskim w Toruniu program jest realizowany przez 10. Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy; Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, Szpital Powiatowy w Chełmży i szpital w Tucholi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska