Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto przejmie arterie na terenie byłej Elany. W zamian Grupa Boryszew stworzy 500 miejsc pracy

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Biurowiec Elany - symbol dawnej świetności zakładu
Biurowiec Elany - symbol dawnej świetności zakładu Adam Zakrzewski
Negocjacje ze spółką miliardera Romana Karkosika trwały dwa lata. - Twardo obstawaliśmy przy tym, by stworzone zatrudnienie było trwałe - mówi Adam Zakrzewski, szef Biura Obsługi Inwestora i Przedsiębiorcy.

Na czwartkowej sesji radni będą głosować nad projektem przejęcia od Boryszewa S.A. i spółki Elana Pet całego ciągu komunikacyjnego znajdującego się w kwartale ulic Równinnej, Skłodowskiej-Curie, Płaskiej i Na Zapleczu.
[break]

Za nabycie od spółek Karkosika prawa do użytkowania wieczystego gruntów miasto skłonne jest zapłacić 5 mln 436 tys. zł. A na stworzenie nowego układu komunikacyjnego (budowy i przebudowy dróg) na terenie dawnej Elany planuje wydać około 24 mln zł.
- Przejmowanie dróg, jak i ich przebudowa odbywać się będą stopniowo. Plan zakłada działania do 2020 roku - mówi Wiktor Krawiec, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta.

Co zyska Toruń na przejęciu ulic?

- Przede wszystkim miejsca pracy. Twardo negocjowaliśmy to z Boryszewem. Spółka zobowiązała się do stworzenia na tym terenie minimum 500-600 nowych pracy, które zostaną utrzymane przynajmniej do 2025 roku - mówi Adam Zakrzewski, szef miejskiego Biura Obsługi Inwestora i Przedsiębiorcy. - Długofalowo myślimy o tym, by teren po Elanie, na którym i tak działają już prywatne firmy, zrewitalizować, ponownie uprzemysłowić.

Kolejnym zyskiem mają być nowe możliwości komunikacyjne, które otworzą się po przejęciu nieruchomości.

- Planujemy odciążyć ruch w kierunku Olsztyna. Pierwszym etapem naszych prac drogowych będzie stworzenie korytarza poprzez przedłużenie ulicy Bukowej i włączenie jej w ulicę Płaską - zapowiada Adam Zakrzewski. - O kolejnych etapach autorytatywnie nie chcę w tej chwili mówić. Będą realizowane sukcesywnie, pod warunkiem przybywania nowych miejsc pracy.

Wszystko wskazuje na to, że toruńscy radni nie będą przeciwni projektom uchwał, ale bez serii pytań się nie odbędzie.

- To dobrze, że miasto aktywnie włącza się w zmiany na terenie dawnej Elany. Obawy budzić musi jednak kwota aż 24 milionów złotych, wymieniona jako orientacyjny koszt budowy nowego układu komunikacyjnego. Skąd miasto weźmie takie pieniądze? Czy samo będzie finansować tę drogową inwestycję, czy też ktoś jeszcze będzie w niej partycypował? - pyta już dziś Waldemar Przybyszewski, przewodniczący klubu radnych PO w Radzie Miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska