Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do 2020 roku najważniejsze będą inwestycje w budowę dróg i infrastruktury kolejowej

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Thinkstock
Inwestycje warte 20-25 miliardów złotych w ramach kontraktu terytorialnego negocjuje z rządem dla naszego regionu marszałek Piotr Całbecki. Wczoraj przedstawił wyniki pierwszej tury rozmów.

Kontrakt terytorialny jest umową zawartą pomiędzy rządem a samorządem terytorialnym. Zawiera strategiczne dla województwa przedsięwzięcia, uzgodnione pomiędzy stroną rządową, reprezentowaną przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, a samorządową, reprezentowaną przez marszałka, który jest głównym negocjatorem dokumentu.

Kontrakt nie został jeszcze podpisany, ale doszło do pierwszego spotkania negocjacyjnego. Jak powiedział Piotr Całbecki, w sumie kontrakt zawiera około 100 projektów. Część z nich jest gotowa do realizacji, niektóre wymagają jeszcze przygotowań.

- Trudno określić wartość tych zadań, bo niektóre nie mają jeszcze gotowej dokumentacji, są jedynie szacunki kosztorysowe, ale będzie ona oscylowała w granicach 20-25 miliardów złotych do zrealizowania do 2020 roku. W tej kwocie jest
8 miliardów z Regionalnego Programu Operacyjnego, reszta to środki zewnętrzne - poinformował marszałek. To trzy czwarte kwoty, o którą zabiegał samorząd województwa.

Na liście życzeń samorządu są m.in. inwestycje drogowe - trasy S5, S10, w tym odcinek łączący Bydgoszcz i Toruń z węzłem Czerniewice, drogi krajowe, np. odcinek DK 15 między Inowrocławiem a przyszłym węzłem na S10. Ważne jest też kontynuowanie budowy obwodnic miast - czekają na nie Sępólno Krajeńskie, Strzelno, Kowalewo Pomorskie.

- Swoje priorytety wskazały również miasta. Toruń - trasę wschodnią, Bydgoszcz - drogę nr 80 i powiązanie jej z węzłem na przyszłej S5. W przypadku Torunia wartość inwestycji szacuje się na 685 milionów, dla Bydgoszczy to prawie 600 milionów - mówi Rafał Pietrucień, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowski.

Na liście są także projekty związane z rozwojem infrastruktury kolejowej, m.in. na odcinkach Inowrocław - Bydgoszcz, Bydgoszcz - Trójmiasto i dalsza integracja wszystkich form transportu publicznego, tzw. BiT-City II. W planach są też inwestycje w naukę, sport, ochronę zdrowia i kulturę, przykładem - Centrum Konserwacji na UMK.

Nie ma natomiast pewności co do losów budowy stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka.

25 września Rada Ministrów będzie zatwierdzała dokument, prawdopodobnie do końca września kontrakt zostanie podpisany z samorządem.

Kontrakt z rządem do końca września?

- Na liście kluczowych projektów znajdzie się prawdopodobnie 100 przedsięwzięć o łącznej wartości 20-25 mld zł.

- Ustalenia mają zapaść w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska