Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do jakich przedsiębiorstw i na co pójdą fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego?

Alicja Cichocka
Thinkstock
Co najmniej 315 milionów euro popłynie do lokalnych przedsiębiorców w nowym rozdaniu funduszy unijnych. Największe szanse na ich pozyskanie mają mali i średni przedsiębiorcy.

Ostateczny kształt Regionalnego Programu Operacyjnego poznamy na przełomie października i listopada, gdy skończą się negocjacje z Komisją Europejską. Już dziś wiadomo, że środki dla lokalnego biznesu znajdą się w Osi Priorytetowej I (Wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu), wartej 450 mln euro.

Nastawieni na eksport

Na wzmocnienie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw przeznaczono 315 mln euro, a więc zdecydowaną większość środków z I Osi.
Na wsparcie mogą liczyć ci przedsiębiorcy, którzy będą rozwijać biznes w oparciu o innowacje - Unia wesprze nowinki produktowe, usługowe, produkcyjne oraz innowacyjne zmiany organizacyjne. Ręce mogą zacierać w firmach o ambicjach wejścia na rynki zagraniczne lub na nich obecnych.

Będą środki na doradztwo dla przedsiębiorstw nastawionych na wzrost eksportu i zdobywanie nowych rynków zbytu oraz pomoc w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych z partnerami zagranicznymi lub tworzeniu wspólnej oferty rynkowej.

- Unia Europejska wesprze budowę działów obsługi transportu, certyfikację produktów, tworzenie działów logistyki, dofinansuje wizyty studyjne i misje biznesowe, będące szerszym elementem strategii przedsiębiorstwa - wylicza Bartosz Wojtaczka z Biura Programowania RPO w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

Duże przedsiębiorstwa mogą liczyć na wsparcie projektów łączycych naukę z biznesem, których efektem będą na przykład nowe innowacyjne produkty. Impuls musi jednak wyjść od przedsiębiorców, a wyniki badań muszą znaleźć zastosowanie w gospodarce. Do podziału pomiędzy biznes i naukę jest 135 mln euro.

- Wsparcie ma dotyczyć pełnego cyklu innowacji od badań do uruchomienia produkcji pilotażowej
- zapowiada Bartosz Wojtaczka.

Wybrane specjalizacje

Istotną zmianą w tym rozdaniu będzie odejście od dotacji i zastąpienie ich np. nisko oprocentowanymi pożyczkami, gwarancjami finansowymi. Dotyczy to przede wszystkim tych projektów, które przynoszą dla przedsiębiorcy zysk umożliwiający spłatę dofinansowywania.

Nowością w tym rozdaniu, która ograniczy dostęp do unijnych złotówek, jest lista tzw. inteligentnych specjalizacji (patrz ramka obok). Warto ją znać. Wsparcie na badania i rozwój będzie płynąć w wybrane obszary, w opinii specjalistów, najbardziej perspektywiczne dla gospodarki regionu.

Duże przedsiębiorstwa z obszarów spoza listy nie będą brane pod uwagę, w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw preferowane będą projekty z obszarów „inteligentnych”. Katalog nie jest jeszcze zamknięty. Będzie weryfikowany.

Inteligentne sektory:

1. przetwórstwa, nawozów i opakowań; 2. usług medycznych, turystyki zdrowotnej; 3. motoryzacji, urządzeń transportowych, automatyki przemysłowej; 4. narzędzi, form wtryskowych, wyrobów z tworzyw sztucznych; 5. multimediów, przetwarzania informacji, programowania usług ICT, 6. środowiska, energetyki, potencjału naturalnego, 7. transportu, logistyki, handlu, szlaków wodnych i lądowych, 8. dziedzictwa kulturowego, sztuki, przemysłu kreatywnego.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska