Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne remonty klatek i dźwigów Na Skarpie i Rubinkowie

Michał Malinowski
W wielu budynkach na Skarpie, jak przy ul. Konstytucji 3 Maja 38, klatki schodowe są w bardzo dobrym stanie
W wielu budynkach na Skarpie, jak przy ul. Konstytucji 3 Maja 38, klatki schodowe są w bardzo dobrym stanie Michał Malinowski
Spółdzielcy przywiązują dużą rolę do stanu klatek schodowych i wind. Są na bieżąco remontowane, co niewątpliwie wpływa na komfort życia mieszkańców obu osiedli.

Od ponad 10 lat w SM Rubinkowo obowiązuje zasada, iż remonty klatek schodowych przeprowadzane są co 5 lat - w całym budynku. W przypadkach nadzwyczajnych np. zalania, pożary,dewastacje, prowadzone są doraźne naprawy do usunięcia ich tych skutków. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w ramach corocznych przeglądów stanu technicznego budynków mieszkalnych sprawdzamy również stan techniczny klatek schodowych uwzględniający nie tylko ogólną estetykę, ale i stan schodów i poręczy, okien, instalacji oświetleniowej itd. Poza malowanie wszystkie inne naprawy wykonywane są na bieżąco - informuje Halina Kowalska, rzecznik prasowy SM „Rubinkowo”.

Lista zadań

W 2013 r., w 20 budynkach średniowysokich odświeżono 124 klatek, w 6 budynkach wysokich - 20klatek. W 2014 r., w 11 budynkach średniowysokich - 63 klatki, w 8 budynkach wysokich - 31 klatek.
Na Skarpie, klatki schodowe są malowane są w zależności od ich stanu technicznego. Każdej jesieni dokonywany jest ich generalny przegląd i na tej podstawie kwalifikuje się poszczególne klatki do remontu.
Spółdzielnia nie zapomina również o windach, które wymagają częstych napraw. W sumie na osiedlu, w 43 budynkach jest 135 wind. Ich konserwacją, remontami oraz usuwaniem awarii zajmuje się profesjonalna firma zewnętrzna.
- Najczęstszymi przyczynami awarii jest mechaniczne zużycie części oraz defekty podzespołów elektronicznych sterujących pracą dźwigów - tłumaczy Michał Jasiński, rzecznik prasowy Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Skarpie”. - Jednak największym i najczęściej występującym problemem są uszkodzenia wind spowodowane przez osoby trzecie. Chodzi tutaj o dewastacje powodujące wyłączenie wind z pracy, a tym samym uniemożliwienie korzystania z nich przez mieszkańców. Są budynki, w których uszkodzenia tego typu odnotowuje się nagminnie. Nadzór nad windami sprawuje Urząd Dozoru Technicznego, który raz w roku dokonuje przeglądu napędów i sterowania każdego dźwigu.

Kosztowna sprawa

Jak dodaje rzecznik Jasiński, dopuszczenia wymaga również każda wymiana znaczących elementów napędu dźwigu. Winda, która nie posiada aktualnych, pozytywnych badań dopuszczających do pracy nie może być uruchomiona i przewozić ludzi.
- Wyremontowano już 93 procent wszystkich kabin wind. Na osiedlu pracuje również 15 zupełnie nowych dźwigów. Wymiana dźwigów na nowe stanowi dla Zarządu Spółdzielni priorytetowe zadanie - zaznacza Michał Jasiński. - Ze względu na fakt, że kompleksowa wymiana całego dźwigu jest operacją bardzo kosztowną, zarząd spółdzielni dołoży wszelkich starań, aby część wymiany dźwigów sfinansować przy udziale środków pochodzących z Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowej obejmującej lata 2014-2020.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska