Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naturalne dekoracje sprzyjają zadumie

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Małgorzata Stankiewicz-Maślanka i Marcin Wańka ze studia „JAGA-DESIGN” z dekoracjami na groby
Małgorzata Stankiewicz-Maślanka i Marcin Wańka ze studia „JAGA-DESIGN” z dekoracjami na groby Grzegorz Olkowski
MAŁGORZATA STANKIEWICZ-MAŚLANKA, instruktorka florystyki, zwyciężczyni Otwartych Florystycznych Mistrzostw Litwy, współwłaścicielka studia florystycznego „JAGA-DESIGN” w Toruniu, podpowiada, jak dekorować groby.

Czy dekoracje na groby też podlegają... modzie?

Tak, są one przecież także towarem. W tym roku zdecydowanie modne są żywe kwiaty - nie mówię o tym, co kupują klienci, ale o światowych tendencjach we florystyce. Zatem niech to jest choćby tylko jeden kwiat, ale żywy. A z żywych kwiatów - pierwszego miejsca nie oddaje tradycyjna chryzantema, choć bywały lata, że królowała róża. Modne kolory to ciepły żółty, purpura, burgund. Z dodatków na czasie są owoce róży i dziurawca, zwane „kawą”, a także chmiel. Popularny wypełniacz dekoracji to hortensja i mocno preparowane liście dębowe i bukowe, takie jak przed laty, gdy do ich utrwalania używało się gliceryny, by były jędrne i się nie kruszyły. Nowe trendy stawiają też na kształt koła - symbol losu, który kołem się toczy, następowania po sobie życia i śmierci. Koło w nagrobnych dekoracjach lansują zwłaszcza niemieccy floryści, którzy mają duży wpływ na światowe trendy.

Kompozycje modne i naturalne zapewne są drogie...

Wiele można zrobić samemu, nie wydając dużo pieniędzy, ale trzeba się za to odpowiednio wcześnie zabrać. Samodzielnie można wykonać na przykład wieńce z preparowanych liści dębu, topoli, białodrzewu - bardzo trwałe, świetnie wyglądające. Wystarczy potem na taki wieniec położyć dwie chryzantemy i mamy piękną dekorację. Ładne i dostępne są też takie dodatki jak gałęzie i mchy. Polecam na przykład dekoracje układane na styropianowej podstawie w kształcie kropli, na bazie z mchu (który na wilgotnym powietrzu utrzymuje kolor) i liści, do których dodajemy kwiaty. Tuż przed Dniem Wszystkich Świętych uzupełniamy całość naturalną zielenią. Nie musi być tego dużo. Możemy wykorzystać gałązki pokryte porostami. Własnoręcznie wykonane kompozycje nie tylko są tańsze, ale i mają w sobie to coś - serce, które w ich przygotowanie włożyliśmy. Ale uwaga, wielu rzeczy z lasu nie wolno wynosić bez pozwolenia leśniczego. To on wskaże nam, skąd można wziąć np. mech.

Moda modą, a nasze cmentarze, nie tylko 1 listopada, są pstrokate i wręcz zasypane nadmiarem dekoracji...

Tak, przypominają kolorowe jarmarki. A właśnie takie naturalne, w stonowanych barwach, dekoracje z mchu, liści, gałązek tworzą nastrój spokoju, sprzyjający zadumie. Ja jestem pod wrażeniem cmentarzy litewskich, na których właśnie te naturalne dekoracje dominują i gdzie dzięki temu panuje niezwykły klimat. Wchodzimy na nie jak do pełnego nostalgii ogrodu. Jestem też zwolenniczką dekoracji niewielkich, nieprzytłaczających.

Cóż, jeśli nawet zadbamy o jednorodną stylistycznie dekorację grobu, to przecież nie zabronimy krewnym i znajomym dokładać coś od siebie...

Zauważyłam, że coraz więcej naszych klientów porozumiewa się z rodziną co do wspólnego zakupu dekoracji lub umawia się na kupno ozdób, które skomponują się w jakąś całość. Albo też wymieniają się - co roku ktoś inny ozdabia grób. W ten sposób unika się nadmiaru i chaosu.

A jeśli groby naszych bliskich są daleko i nie mamy możliwości wkrótce znów tam pojechać, by uprzątnąć zwiędłe rośliny, to może jednak powinniśmy zdecydować się na sztuczne dekoracje?

Nie jestem, oczywiście, jakąś zajadłą przeciwniczką sztucznych dodatków, zwłaszcza jeśli wyglądają naturalnie. Wiele obecnie wytwarzanych sztucznych kwiatów wygląda bardzo dobrze i nawet w dotyku przypomina żywe rośliny. Jeśli zatem groby bliskich mamy daleko, to oczywiście sztuczne dekoracje będą bardzo praktyczne. No i proponowałabym, by było ich nie za wiele - jeden, dwa kwiatki - ale w połączeniu z naturalnymi tworzywami. Możemy wybrać naprawdę bardzo trwałe naturalne podkłady. Na przykład liście białodrzewu użyte w wieńcu utrzymają swój wygląd do Wielkanocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!