Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom Muz zdobył dofinansowanie i będzie wskrzeszał widma

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Jedną z najbardziej imponujących budowli dawnego Podgórza był browar. W miejscu zniszczonego w 1945 roku budynku znajduje się dziś m.in. siedziba oddziału Domu Muz
Jedną z najbardziej imponujących budowli dawnego Podgórza był browar. W miejscu zniszczonego w 1945 roku budynku znajduje się dziś m.in. siedziba oddziału Domu Muz Archiwum
W przyszłym roku będzie można chodzić po Podgórzu spoglądając na miasto, którego już nie ma. Wiosną na lewym brzegu rozpocznie się też poszukiwanie skarbów.

Toruński Dom Muz jest jedyną instytucją z województwa kujawsko-pomorskiego, która otrzymała wsparcie Fundacji Orange. Nic dziwnego, dofinansowany ponad 18 tysiącami złotych projekt jest wyjątkowy. Dzięki niemu już za kilka miesięcy zobaczymy Podgórz, po którym zostały najwyżej wspomnienia.
[break]

Po dawnym Podgórzu wirtualnie

Umożliwi to specjalna aplikacja, jaką będzie można zainstalować chociażby w telefonie komórkowym, zamieniając go w przewodnika. Urządzenie będzie prowadziło po wytyczonym wcześniej szlaku, informując o budynkach, które stały wcześniej w mijanych miejscach. Razem z informacjami na wyświetlaczach pojawią się również ilustracje wybrane z tych, jakie udało się zgromadzić podczas zbiórki lokalnych pamiątek - jednego z wcześniejszych przedsięwzięć prowadzonych pod sztandarem Domu Muz.
- Podgórz jest dziś, niestety, mocno peryferyjny, a przecież kiedyś miał wielką infrastrukturę, hotele, browar - mówi Marta Siwicka z Domu Muz. - Chcemy to wszystko pokazać, tym, którzy tu przyjeżdżają, ale również jego obecnym mieszkańcom.
Wirtualny szlak po prawdziwym Podgórzu będzie się składał w sumie z około 30 punktów. Aby je poznać, na dobrą sprawę nie będzie trzeba wychodzić z domu. Całość znajdzie się na mapie umieszczonej na specjalnej stronie internetowej.
Na aplikacji rzecz się też nie kończy. Autorzy projektu wiosną chcą rozpocząć cykl spacerów, podczas których dzieci i młodzież, bo to głównie dla nich będą one organizowane, zbadają ślady przeszłości, informacje o nich zdobywając m.in. dzięki rozmowom z seniorami. Później zaś stworzą autorskie skrytki geocachingowe wraz z zawartością i rozmieszczą je w wybranych przez siebie miejscach.

W poszukiwaniu skarbów

Skomplikowana obca nazwa odnosi się do bardzo popularnego zjawiska polegającego w gruncie rzeczy na poszukiwaniu skarbów i ma bardzo wielu miłośników, którzy poszukują założonych przez innych skrytek, m.in. w oparciu o wskazówki umieszczone w sieci.
- Przeglądając je, ze zdumieniem zauważyłam, że na Podgórzu jeszcze żadnej takiej skrytki nie ma, co w pewnym sensie jest faktem dość znaczącym - dodaje Marta Siwicka.
Teraz się to zmieni, a informacje w założonych skrytkach będą się odnosiły do historii Podgórza.
Kolejnym etapem wydobywania na światło dzienne ciekawostek z przeszłości samodzielnego kiedyś miasta będą warsztaty fotograficzno-filmowe. Dzięki nim będzie się można przyjrzeć, w jaki sposób zmieniały się rożne części Podgórza. Całość ma się zakończyć w czerwcu wystawą oraz spotkaniem w Toruńskim Parku Technologicznym. Będzie to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Toruniu. Cieszymy się więc, że odbywa się ono pod patronatem „Nowości”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska