Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historyczno-Wojskowe przerzuca swoje zbiory do sieci.

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Na potrzeby kręconego filmu współpracownicy MH-W odegrali scenę przyjęcia Rosjanina do niemieckiego obozu jenieckiego
Na potrzeby kręconego filmu współpracownicy MH-W odegrali scenę przyjęcia Rosjanina do niemieckiego obozu jenieckiego Sławomir Kowalski
Podziemia I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, w których mieści się muzeum, stały się dla niego zbyt ciasne. Placówka rozwija jednak swój oddział wirtualny. Trwa drugi etap digitalizacji zbiorów.

Przenosiny eksponatów do internetu nie są wcale łatwą ani tanią operacją. Każdy zabytek, zanim znajdzie się w wirtualnym muzeum, m.in. musi zostać odpowiednio sfotografowany, aby później można go było podziwiać na ekranie komputera z każdej strony. Toruńskie muzeum otrzymało na ten cel wsparcie z Ministerstwa Kultury oraz toruńskiego magistratu.
[break]
- Dużymi obiektami, takimi jak mundury, zajęła się firma spod Poznania, mniejszymi - specjalistka z Zakładu Plastyki Intermedialnej, Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - mówi „Nowościom” Piotr Olecki, spiritus movens muzeum.
Skanowanie i fotografowanie wybranych eksponatów odbywa się już po raz drugi, pierwszy etap tej operacji został przeprowadzony latem ubiegłego roku. Efekty tamtej akcji można zobaczyć na stronie: emuzeumhw.pl, nowe skarby prowadzonej przez społeczników placówki pojawią się tam na początku stycznia. Poza eksponatami będą to również filmy.
- Niektóre nasze skarby chcemy ożywić, pokazując, w jaki sposób były używane - mówi Piotr Olecki.

Bohaterami tych produkcji staną się m.in. piłeczki ping-pongowe z czasów wojny odnalezione w trawie na terenie obozu jenieckiego, jaki został utworzony przez Niemców w Toruniu podczas okupacji.
Do sieci trafia tylko mała część bogatych zbiorów, które cały czas się powiększają. Ostatnio na przykład muzeum wzbogaciło się o doskonale zachowany mundur powstańca wielkopolskiego Kazimierza Raszewskiego, który urodził się w 1901 roku w Gnieźnie i walczył w powstaniu od pierwszych jego dni. Pamiątka podarowana przez pułkownika Adama Ostoję-Owsianego jest szczególnie cenna, ponieważ razem z mundurem na Zaułek Prosowy trafiły również szczegółowe informacje na temat jego użytkownika, łącznie ze zdjęciem, szlakiem bojowym oraz opisem pogrzebu w latach 50. ubiegłego wieku, w którym mimo szalejącego stalinizmu wzięli udział powstańcy w mundurach.
Nowy nabytek już został wyeksponowany, będzie ozdobą muzeum podczas zbliżającej się rocznicy zrywu wielkopolskiego. Więcej informacji na jego temat będzie można niebawem przeczytać na stronie internetowej MHW: muzeumhw.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska