Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potwierdziły się doniesienia „Nowości”: sąd ogłosił upadłość likwidacyjną dewelopera

Małgorzata Oberlan
Formalnie Marbudu Grupy Budowlanej już nie ma. Jest Holding Budowlany MGB w upadłości likwidacyjnej. Pieniędzy od niego żądają składy budowlane, podwykonawcy, dostawcy.

Sprawdził się gorszy scenariusz z dwóch, o których pisaliśmy pierwsi już na początku listopada.

Sam Holding Budowlany MGB (dawny Marbud) złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości układowej. Wierzyciele natomiast, tacy jak Składy Budowlane Betor czy Chemia Gdańsk, wnioskowali o upadłość likwidacyjną. I taką właśnie ogłosił sąd, powołując też syndyka dla holdingu.

Taki scenariusz jest korzystniejszy dla wierzycieli, którzy w rozmowie z „Nowościami” nie kryli zdenerwowania.

- Nowy prezes (Paweł Paluchowski, który zastąpił Mariana Bartosińskiego - przyp. red.) zapewniał, że jest otwarty na negocjacje. Wyznaczał terminy spotkań, do których jednak nie dochodziło. Musieliśmy złożyć wnioski o upadłość likwidacyjną - tłumaczyli.

Oczekują zwrotu różnego kalibru kwot: od kilkuset tysięcy złotych po ponad milion. Obecnie po ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej znajdują się pod ochroną sądu.

Prezes Paluchowski zapewnia, że klientom dawnego Marbudu nic nie grozi, a ich pieniądze są bezpieczne. Ma to wynikać z tego, że sam Holding Budowlany MGB nie prowadzi żadnych inwestycji. Mieszkania i domy budują spółki celowe, takie jak Marbud Rental, Marbud Powiśle czy Zielone Wzgórze. MGB jest ich współwłaścicielem.

- Obecnie holding realizuje bez żadnych zakłóceń budowę zespołu 104 mieszkań przy ulicy Poznańskiej, pięciu budynków przy ulicy Winnica 45 w Toruniu oraz osiedla 72 domków jedno- i dwurodzinnych. W przyszłym roku planujemy budowę 144 mieszkań w Warszawie i 80 domków w Górsku. Pragnę podkreślić, że żadna z tych inwestycji nie jest zagrożona - mówi Paweł Paluchowski i przekonuje, że upadłość to tylko jeden z etapów życia grupy budowlanej, która, owszem, ma problemy, ale ma też plan ich rozwiązania. - Jest to element planu restrukturyzacyjnego holdingu, który ma na celu jak najszybszą spłatę wszystkich przeterminowanych zobowiązań spółki.

Źródła kłopotów prezes upatruje w postawie banków oraz generalnie w gorszej koniunkturze. Najbliższe plany firmy to spłata wierzycieli i ukończenie rozpoczętych już inwestycji. Restrukturyzacja najprawdopodobniej też oznaczać będzie zmiany dla pracowników dawnego Marbudu. Spodziewana jest redukcja zatrudnienia.

Ponad ćwierć wieku na budowie

Firma Marbud powstała w 1987 roku. Wybudowała ponad pięć tysięcy mieszkań, a także wiele obiektów handlowych, m.in. biurowiec na placu Zwycięstwa w Toruniu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska