Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończyły się prace związane z budową gazociągu z Frydrychowa do Golubia-Dobrzynia

Karolina Rokitnicka
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczęło już starania, by wiosną zmodernizować ciepłownię i za kilka miesięcy podgrzewać wodę gazem ziemnym.

- Działamy zgodnie z harmonogramem załączonym do umowy z Polską Spółką Gazownictwa. Zrobiliśmy projekty modernizacji ciepłowni, oszacowaliśmy koszty tej inwestycji, mamy już także pozwolenie budowlane - mówi Teresa Tyborowska, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Golubiu-Dobrzyniu, które będzie głównym odbiorcą gazu ziemnego.

Modernizacja ciepłowni ma kosztować około miliona złotych. Spółka rozpoczęła współpracę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i podjęła działania, by uzyskać wsparcie zewnętrzne na tę inwestycję. Konieczne jest także zabezpieczenie wkłady własnego.

- Prace w ciepłowni zaplanowaliśmy na wiosnę. Wtedy pojawi się nowy kocioł. W połowie przyszłego roku będziemy gotowi, by odbierać gaz ziemny. W sezonie letnim zaczniemy podgrzewać nim wodę - wyjaśnia prezes Tyborowska.

W ostatnich tygodniach został wybudowany gazociąg z Frydrychowa do PEC w Golubiu-Dobrzyniu. Jego trasa przebiega przez Napole, Ostrowite, Podzamek, ulicę PTTK, Zamkową, Piłsudskiego, Szosę Rypińską.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, stosując gaz ziemny do podgrzewania wody, może spełnić wymagania Unii Europejskiej dotyczące emisji dwutlenku węgla.

Wprowadzając nowe, ekologiczne źródło zasilania będzie miało niższe opłaty środowiskowe, ponieważ może kupować mniejsze przydziały uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Kolejnym etapem będzie rozprowadzenie gazu po Golubiu-Dobrzyniu na potrzeby odbiorców indywidualnych. Dla nich gaz ziemny będzie tańszym sposobem ogrzewania niż olej opałowy, gaz LPG czy prąd.

Ci, którzy palą miałem lub koksem i zdecydują się na gaz ziemny, będą musieli liczyć się jednak z większymi opłatami. A ile będzie kosztować podłączenie do gazociągu? Według taryfy PSG - około 2400 zł, gdy posesja znajduje się do 15 metrów od sieci. Za każdy dodatkowy metr przyłącza płaci się około 100 zł. W opłacie zawarty jest projekt, niezbędna dokumentacja i samo przyłącze. Kurek z gazem montowany jest na granicy posesji - na płocie lub ścianie budynku. Wykonanie instalacji na posesji leży po stronie odbiorcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska