Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez aktu zgonu firmy zajmujące się pochówkiem nie mogą działać

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Thinkstock
W przyszłości, ale nie wiadomo jakiej, wypisywaniem tego dokumentu zajmą się koronerzy.

- Wystawienie aktu zgonu nie jest świadczeniem medycznym, dlatego nie jest przez nas refundowane - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Najczęściej takie akty wypisują lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. My płacimy POZ według stawki kapitacyjnej, na każdego zapisanego do placówki pacjenta. Nie ma dodatkowej stawki za sam aktu zgonu.

Od wielu lat lekarze alarmują, by rozwiązać kwestie związane z wypisywaniem takich dokumentów. Aktualnie odbywa się to na podstawie przepisów Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 roku, a także rozporządzenia o orzekaniu zgonu z 1961 roku.

Oba przepisy są archaiczne i nie przystają do dzisiejszych czasów. A firmy zajmujące się pochówkiem nie mogą zaczynać działać bez aktu zgonu. Może wypisać go tylko lekarz. Długo było na ten temat cicho, zanim nie doszło do głośnej na całą Polskę afery. Karetka pogotowia wróciła ze zmarłym podczas transportu pacjentem na miejsce wypadku.

To uzmysłowiło szefostwu resortu zdrowia, że temat wymaga pochylenia się nad nim i wprowadzenia nowych przepisów i nowej instytucji - koronera.

- Muszą być wprowadzone jasne reguły gry. Co to znaczy koroner? Jakie mają być jego zadania? - zastanawia się Mirosław Graczyk, starosta toruński. - A przede wszystkim, kto będzie finansował tę instytucję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska