Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo jest bezradne wobec parabanku, który wyłudził miliony

Małgorzata Oberlan
Thinkstock
W Toruniu pokrzywdzonych przez Skarbiec, który potem zmieniał nazwy, nie brakuje. Ostrzegamy, że chociaż jego prezesi zostali aresztowani, to dzięki patowi prawnemu firma nadal oferuje pożyczki!

Parabank oferuje pożyczki, ale ich ... nie udziela. Pobierał natomiast i pobiera opłaty przygotowawcze w wysokości od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
[break]
- Po uiszczeniu opłaty i podpisaniu umowy klient dowiadywał się, że musi przedstawić dodatkowe zabezpieczenia, których najczęściej nie był w stanie okazać. Pożyczki mu odmawiano, a opłaty nie zwracano - przedstawia ten prosty mechanizm Karol Posachowicz z Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Toruniu.
Poszkodowanych przez PKF Skarbiec, który następnie zmienił nazwę na Pomocna Pożyczka, a teraz nazywa się Pożyczka Gotówkowa info, także w Toruniu jest spore grono. Niektórzy sami zgłaszali się do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, która już dwa lata temu wszczęła śledztwo w sprawie parabanku. Do innych docierali policjanci, wysyłani przez śledczych, którzy dane klientów pozyskali z biur parabanku.
Paradoksem jest fakt, że Pożyczka Gotówkowa info z siedzibą w Tarnowie, mimo aresztowania jej szefów, działa nadal. Wczoraj na infolinii dla klientów z Kujawsko-Pomorskiego czekało wielu zainteresowanych. Trudno tylko powiedzieć, gdzie obecnie odsyła się torunian. - My z tym parabankiem rozstaliśmy się w ubiegłym roku. Mieliśmy już go dość, bo ze skargami przychodziły tłumy ludzi - mówi Grzegorz Wijak, administrator biurowca przy Szosie Chełmińskiej 26.
W Bydgoszczy firma zniknęła w ubiegłym tygodniu z ul. Stary Port. W kilkunastu miastach w kraju nadal jednak ma biura, a internet i czynna infolinia wskazują na to, że biznes się kręci.
- To pat prawny. Jako prokuratura nie mamy możliwości wystąpienia do sądu z wnioskiem o rozwiązanie tej spółki. Nie ma ich także żaden inny organ państwowy. Wniosek taki złożyć mogą wyłącznie, w myśl Kodeksu spółek handlowych (art. 271), współwłaściciele spółki lub członkowie zarządu. Pat ten rozwiązać mogą stanowiący prawo w Polsce - mówi Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska