Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już za dwa miesiące w Toruniu ruszy pierwsze w kraju Centrum Sprawiedliwości Naprawczej

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Bartosz Pilitowski i Stanisław Burdziej z toruńskiej Fundacji Court Watch Polska.
Bartosz Pilitowski i Stanisław Burdziej z toruńskiej Fundacji Court Watch Polska. Grzegorz Olkowski
Do centrum, tworzonego przez Fundację Court Watch Polska, trafiać będą osoby skazane przez sądy za drobne przestępstwa. Po to, by mogły odpracować winy z pożytkiem dla ogółu.

To pierwsza taka placówka w kraju, wpisująca się w zmiany prawne, które wejdą w życie od lipca 2015 roku. Ich kierunek jest prosty: za drobne przestępstwa nie karać ograniczaniem wolności (więzienia i tak mamy przepełnione), ale sprawcom zlecać konkretne prace użyteczne społecznie. Tak, by winy odpracowali i mieli szansę wrócić na łono społeczeństwa, a nie drogę przestępstwa.

Ostatnia prosta do celu

Prostą tę ideę zrealizować niełatwo, czego świadomość ma toruńska Fundacja Court Watch Polska.

- Kiedy wpadliśmy na pomysł utworzenia Centrum Sprawiedliwości Naprawczej, uważano nas za niepoprawnych marzycieli - mówią Bartosz Pilitowski i Stanisław Burdziej z fundacji. - Przez tych kilkanaście miesięcy robiliśmy wszystko, co było możliwe, aby centrum mogło istnieć. Podjęliśmy rozmowy z sądami, prokuraturami, kuratorami i mediatorami. Odbyliśmy wiele studyjnych wizyt i przeanalizowaliśmy wyniki setek badań. Na tej podstawie zaprojektowaliśmy CSN. Znaleźliśmy i wyposażyliśmy lokal przy ulicy Ślusarskiej, przeszkoliliśmy wiele osób do pracy. Na dwa miesiące przed otwarciem brakuje nam już tylko części pieniędzy, żeby domknąć budżet.

O jakie pieniądze chodzi? Projekt CSN, który zyskał pełną przychylność Ministerstwa Sprawiedliwości, dotowany ma być przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju kwotą około 200 tysięcy zł. Aby z dotacji skorzystać, Court Watch Polska potrzebuje jednak około 50 tysięcy zł wkładu własnego.

- I nie mogą to być pieniądze od magistratu czy innej instytucji publicznej, tylko środki prywatne - zaznacza Bartosz Pilitowski. - Jako fundacja mamy prawo przyjąć je w formie darowizny. Wierzymy, że torunianie (a może i nie tylko oni?) pomogą nam uzbierać potrzebną kwotę. Cel jest tego wart.

Z autografem Kuleszy

Jak można wesprzeć CSN? Każdy chętny może po prostu wejść na stronę internetową www.sprawiedliwoscnaprawcza.pl i przez nią zrobić przelew elektroniczny (zakładka „Chcę pomóc”).

Fundacja gorąco jednak zachęca do udziału w specjalnej aukcji na rzecz centrum, która odbędzie 13 marca. Liczba miejsc dla licytujących będzie ograniczona, więc zainteresowani zaproszeniami proszeni są o kontakt z koordynoatorką Weroniką Mazurkiewicz (tel. 536 916 913).

- Licytować będziemy między innymi plakat i płytę z filmem „Ida”, opatrzone autografem Agaty Kuleszy, książki podarowane przez sędzię Annę Wesołowską, plakat „Solidarności” z autografem Lecha Wałęsy - zachęca Bartosz Pilitowski. My natomiast zachęcamy do odwiedzenia i polubienia strony „Pomagam budować pierwsze Centrum Sprawiedliwości Naprawczej” na Facebooku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska