Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie bat na jeżdżących zbyt szybko kierowców

Karol Piernicki
Kamil Mójta
W Grudziądzu i powiecie kierowcy najczęściej przekraczają prędkość w przedziale 20-40 kilometrów na godzinę. Ale są i tacy, którzy jeżdżą szybciej. Wkrótce będzie ich to słono kosztować.

Sejm przyjął bowiem nowelizację przepisów, które ostrzej traktować będą drogowych piratów. Teraz propozycje trafią pod obrady Senatu, a niebawem mają wejść w życie. Zmiany są radykalne. Czego dotyczą? Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o minimum 50 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym, automatycznie stracą prawo jazdy na trzy miesiące. Zostanie im ono zabrane bezpośrednio przez kontrolującego policjanta. Jeśli mimo tego, osoba taka zdecyduje się ponownie zasiąść za kółkiem, uprawnienia straci na pół roku. A w przypadku ponownego prowadzenia pojazdu, zostanie wydana decyzja o całkowitym cofnięciu uprawnień.

Dodatkowe zmiany dotyczą głównie pijanych kierowców (piszemy o tym szeroko w tekście niżej).

- Nie mam wątpliwości, że są one zasadne - podkreśla Tomasz Szymański, grudziądzki poseł z klubu Platformy Obywatelskiej. - Analizowaliśmy długo, w którym kierunku pójść - czy podnosić wysokość kar, czy stosować ich nieuchronność. Doszliśmy do wniosku, że trzeba skłaniać się ku tej drugiej wersji. I ta nowelizacja zawiera takie przepisy, zwłaszcza wobec pijanych recydywistów.

Zdaniem drugiego z grudziądzkich parlamentarzystów, surowe kary i wizja utraty prawa jazdy zdyscyplinuje kierowców do rozważniejszej jazdy.

- Najważniejsze jednak jest to, byśmy to uchwalone prawo konsekwentnie przestrzegali - podkreśla Janusz Dzięcioł. - Już teraz mamy restrykcyjne przepisy, lecz różnie z ich egzekwowaniem. Wiele osób próbuje omijać prawo, a to nie o to chodzi. Zmiany powinny pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo w ruchu drogowym i eliminowanie z niego pijanych kierowców.

Także policjanci nie mają wątpliwości, że rządowy projekt to krok w dobrym kierunku. Obecnie mogą zatrzymać piratowi prawo jazdy, ale dopiero gdy wystąpi element zagrożenia w ruchu drogowym. Po wejściu w życie zmian, będzie to można robić za przekroczenie dozwolonej prędkości.

- Te przepisy wprowadzą wiele dobrego - uważa podinsp. Marek Mitura, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu. - Liczba zdarzeń - w tym także śmiertelnych - wciąż jest duża. Główną ich przyczyną jest nadmierna prędkość. Krótko mówiąc, jeździmy za szybko. Teraz wprowadzi się faktyczny bat dla tych, którzy prędkość przekraczają znacznie.

W Grudziądzu i powiecie najczęściej kierowcy jeżdżą za szybko w przedziale 20-40 km/h.

- Ale są i tacy, którzy przekraczają "pięćdziesiątkę" - kończy szef grudziądzkiej "drogówki".

Nowelizacja kodeksu karnego spowoduje nie tylko bardziej rygorystyczne traktowanie przekraczających prędkość, ale także tych, którzy siadają za kółko z promilami we krwi.
To pokłosie wciąż jeszcze tkwiących w pamięci wydarzeń z ubiegłego roku, w tym tragicznego wypadku w Kamieniu Pomorskim. Ale od tamtego czasu policyjne statystyki wskazują wyraźną poprawę - i to zarówno w kraju, jak i Grudziądzu. Generalnie rzecz ujmując, kontroli drogowych jest więcej, a zatrzymanych pijanych mniej.

- Porównując te dwie liczby, cieszymy się, że tak właśnie jest. Mamy jednocześnie nadzieję, że świadomość społeczna wśród kierowców zwiększyła się na stałe - mówił kilka tygodni temu na naszych łamach insp. Dariusz Knoff, komendant miejski grudziądzkiej policji.

Przyjrzyjmy się zatem liczbom. Jeszcze przed czterema laty policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali w ciągu całego roku ponad pół tysiąca pijanych, mających powyżej 0,5 promila alkoholu (przestępstwo, dla przypomnienia wartość 0,2-0,5 promila kwalifikowana jest jako wykroczenie).

Tymczasem w roku poprzednim liczba przestępstw, których dopuścili się nietrzeźwi, zmalała o ponad połowę (szczegółowe dane w ramce obok).

Jakie zatem głównie zmiany - dotyczące jeżdżących na podwójnym gazie - wejdą wkrótce w życie? Za dwukrotne skazanie osoby za jazdę pod wpływem alkoholu będzie grozić jej dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Nowością ma być też obowiązek instalowania w samochodzie blokady alkoholowej dla osób skazanych za prowadzenie pod wpływem, tzw. alcolock.

Nowe przepisy najbardziej uderzać więc będą w recydywistów. Dodajmy, że już teraz surowe kary obowiązują za spowodowanie wypadku po pijanemu. W wyniku takiego zdarzenia można trafić za kratki od 12 do 15 lat.

Stwierdzone przestępstwa przez nietrzeźwych kierujących: rok 2011 - 574, rok 2012 - 502, rok 2013 - 318, rok 2014 - 218.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska