Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Centrum Pielęgnacji Caritas i Hospicjum Światło mają coraz więcej pacjentów

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Toruńskie Hospicjum Światło powstało z inicjatywy Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych
Toruńskie Hospicjum Światło powstało z inicjatywy Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Jacek Smarz
Z opieki paliatywnej w domu korzystają nie tylko osoby, które zakończyły leczenie onkologiczne. Na przestrzeni lat bardzo zmieniło się postrzeganie tej dziedziny medycyny.

Kilka tygodni temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała prognozę, że nadciąga tsunami zachorowań na nowotwory. Za dziesięć lat liczba przypadków tej choroby ma wzrosnąć z 14 mln do 19 mln rocznie, w 2030 roku - do 22 mln, a w 2035 roku aż do 24 mln osób.
[break]
O tym, że nowotwory są dziś najczęstszą przyczyną śmierci w Polsce, mówi też Małgorzata Olszewska. Od ośmiu lat pracuje w toruńskim Hospicjum Światło, które oferuje swoim pacjentom opiekę stacjonarną na oddziale oraz w domu.

- O tym, że coraz więcej osób choruje na raka, mówi się nie od dziś, ale poza tym, że dużo mówimy o profilaktyce i leczeniu, powinniśmy także pamiętać o medycynie paliatywnej, która pełni niezwykle istotną rolę, kiedy kończą się możliwości leczenia onkologicznego - mówi koordynator opieki stacjonarnej i domowej w Hospicjum Światło.

Z opieki paliatywnej w domu korzysta w Toruniu coraz więcej osób. Hospicjum Światło obecnie ma blisko 100 takich pacjentów, ale warto też wspomnieć o Centrum Pielęgnacji Caritas, które zapewnia opiekę prawie 60 osobom.

W obu placówkach pacjenci mają zapewnione poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Według potrzeb mogą też korzystać z pomocy specjalistycznego zespołu, który tworzą lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci i psychologowie.

- Pracujemy całodobowo. Nasi pacjenci przede wszystkim mogą liczyć na leczenie bólu, ale również fachową pomoc psychologiczną - mówi siostra Pelagia Maria Cichawa, dyrektor Centrum Pielęgnacji Caritas w Toruniu.

Z kolei Małgorzata Olszewska z Hospicjum Światło dodaje, że specjalistyczny zespół opiekunów, który wchodzi do domu chorego, ma pod swoją opieką również jego rodzinę, której w medycynie paliatywnej określa się pacjentami drugiego rzutu. Oni wszyscy są jakby otuleni płaszczem, po łacinie pallium, stąd wzięła się nazwa - medycyna paliatywna.

Osoby z przewlekłą chorobą nowotworową mogą skorzystać z opieki któregoś z toruńskich ośrodków tylko pod jednym warunkiem - muszą mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub onkologa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska