Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ratuszu Staromiejskim wręczono nagrody za prace magisterskie i dyplomowe o naszym mieście

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Wręczenie nagród za najlepsze prace magisterskie.Wręczenie nagród za najlepsze prace magisterskie.
Wręczenie nagród za najlepsze prace magisterskie.Wręczenie nagród za najlepsze prace magisterskie. Grzegorz Olkowski
Dwunastu autorów prac o tematyce toruńskiej z różnych dziedzin naukowych doceniło w tym roku Towarzystwo Miłośników Torunia. Kim są laureaci?

Już po raz 23. To-Mi-To, którego celem jest promocja miasta, przyznało nagrody młodym naukowcom za najlepsze prace magisterskie i dyplomowe. Absolwenci pisali o Toruniu z różnych perspektyw, ale w tym roku najpopularniejszą nauką okazała się historia.
[break]

Humaniści zdobyli najwięcej nagród

Laureatem pierwszej nagrody w kategorii historia został Łukasz Marcin Filipski, który napisał pracę magisterską o socjotopografii Torunia w dwudziestoleciu międzywojennym. Jury, przyznając drugą nagrodę, doceniło też pracę magisterską autorstwa Marty Brodowskiej-Kowalskiej.

Co było przedmiotem zainteresowania pani magister?

- Napisałam o Bydgoskim Przedmieściu, o którym dużo się mówi w naszym mieście między innymi w kontekście rewitalizacji tej dzielnicy. Ja postanowiłam pokazać ją w zupełnie innej perspektywie, pisząc o „Strukturze zawodowej Przedmieścia Bydgoskiego i Przedmieścia Rybaki w Toruniu w latach 1866-1900 w świetle miejskich ksiąg adresowych” - mówi autorka nagrodzonej pracy - Marta Brodowska-Kowalska.

Druga nagroda w kategorii historia powędrowała także do Karoliny Olszewskiej, która swoją uwag skupiła na „Bractwie Trójcy Świętej w Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w latach 1830-1949”.

Z kolei za pracę dotyczącą organizacji i działalności Towarzystwa Miłośników Torunia jury wyróżniło Ewę Bering. Równorzędną nagrodę za pracę licencjacką na temat „Przestępczości w międzywojennym Toruniu w świetle „Słowa Pomorskiego” otrzymała Aleksandra Kijewska.
Wyróżnień nie zabrakło też w historii medycyny. Pierwsze trafiło do Aleksandry Lewandowskiej - autorki pracy magisterskiej o rozwoju farmacji i aptekarstwa w Toruniu, a drugie do Natalii Wardach, która napisała pracę licencjacką o reklamie stomatologicznej w prasie polskiej na przestrzeni lat.

Najlepszą pracą magisterską w dziedzinie archiwistyki okazała się ta dotycząca źródeł do dziejów przedmieść Torunia, którą napisał Mateusz Superczyński. Drugą nagrodę w tej samej kategorii otrzymał Mateusz Zmudziński za pracę magisterską poświęconą Bractwu Bożego Ciała w Parafii pw. św Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Doceniono też reprezentantkę studiów etnologicznych, która swoje magisterium poświęciła napisowi w przestrzeni miejskiej. Autorka pisała m.in o street arcie, muralu i graffiti.

Zegar słoneczny zaciekawił

Największym zainteresowaniem podczas wczorajszej uroczystości w Ratuszu Staromiejskim cieszył się Piotr Abramowicz, który otrzymał wyróżnienie za pracę inżynierską w dziedzinie fizyki. Temat jego pracy to: „Opracowanie projektu deklinacyjnego zegara słonecznego w zastosowaniu rekonstrukcji zabytków gnomonicznych Torunia”. Autor wyjaśnił zebranym na wczorajszej uroczystości krótko, że zegary słoneczne są wyjątkowo ciekawe, dlatego postanowił napisać o tym pracę magisterską.

Oni wybrali najlepszych
Prace zgłoszone do konkursu na najlepsze prace magisterskie i dyplomowe poświęcone Toruniowi oceniało jury: dr. hab Krzysztof Kopiński, dr. hab. Agnieszka Zielińska i dr. hab Piotr Birecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska