Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arkusze z komiksem. Szóstoklasiści wczoraj pisali sprawdzian

Justyna Wojciechowska-Narloch
Sprawdzian miał dwie części - testy z języka polskiego i matematyki oraz z języka obcego. Na zdjęciu egazamin szóstoklasistów SP 27 z toruńskiego Kaszczorka
Sprawdzian miał dwie części - testy z języka polskiego i matematyki oraz z języka obcego. Na zdjęciu egazamin szóstoklasistów SP 27 z toruńskiego Kaszczorka Sławomir Kowalski
Uczniowie ostatnich klas podstawówek przeżyli trudne chwile. Testami kończącymi 6 lat nauki denerwowali się też ich rodzice. Jedni i drudzy na wyniki poczekają aż do 29 maja.

Obecni szóstoklasiści naukę w pierwszych klasach podstawówek zaczynali w oparciu o nową podstawę programową. Dlatego wczoraj napisali sprawdzian w nowej formule, inny niż te przeprowadzane dotychczas. Wydłużył się nie tylko czas trwania egzaminu, ale również liczba zdawanych przedmiotów. Do testu z polskiego i matematyki dołączył jeszcze arkusz z języka obcego. W sumie cały sprawdzian trwał 125 minut (80 minut pierwsza część, 45 minut druga część).
[break]

Strach jednak był

- Staraliśmy się zniwelować stres, ale do końca się to nie udało. Uczniowie bardzo przeżywali egzamin, my - nauczyciele - zresztą też. Wszystkim zależy na dobrym wyniku, który na pewno wzmocni samoocenę każdego dziecka - mówi Zbigniew Masłoń, dyrektor SP 13 przy ul. Krasińskiego, gdzie sprawdzian pisało 36 szóstoklasistów.
Wraz ze swoim 13-letnim synem Kubą wczorajszy sprawdzian bardzo przeżywała Agnieszka Jabłońska, jego mama.
- Powinnam być spokojna, bo w szkole ciągle były próbne testy, syn sam też wypełniał arkusze. Nad nerwami ciężko było jednak zapanować. Kuba wyszedł z domu bez śniadania, a ja nie mogłam skupić się w pracy. Odetchnęłam dopiero wtedy, kiedy zadzwonił i powiedział, że było łatwo i jest zadowolony - opowiada pani Agnieszka.

Procenty i słonie

Zadania, z którymi musieli się zmierzyć zdający, były różnego typu. W arkuszach znalazły się diagramy, rysunki, niektóre pytania były typowo testowe, inne wymagały odpowiedzi z właściwym uzasadnieniem. Na egzaminie z języka obcego pojawiły się natomiast ćwiczenia oparte o odsłuchiwanie materiału nagranego na płytach CD.
Największym wyzwaniem dla wielu było napisanie opowiadania. Temat pozwalał jednak puścić wodze fantazji. Uczniowie pisali opowiadanie o „tajemniczym pudełku”. Co w nim było? To zależało tylko od ich wyobraźni. W arkuszu znalazł się także komiks o dwóch malarzach i tekst o inteligencji słoni. W zadaniach z matematyki pojawiły się natomiast procenty i ułamki.

Termin do zmiany

Dzień, w którym odbywa się sprawdzian szóstoklasistów, jest wolny od zajęć dydaktycznych dla wszystkich pozostałych uczniów. W tym roku dzięki egzaminowi wszyscy poza zdającymi mają przedłużone ferie świąteczne, które zgodnie z ministerialnym kalendarzem powinny się rozpocząć dopiero dziś.
Warto dodać, że termin testów w szóstych klasach, ustalany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, od dawna budzi kontrowersje. Krytykują go m.in. nauczyciele, którzy uważają, że organizowanie testów na 3 miesiące przed zakończeniem roku szkolnego to nieporozumienie.
- Jest wiele treści, których nie zdążyliśmy jeszcze omówić. Dzieci nie zakończyły jeszcze całego cyklu edukacji, a już sprawdza się ich wiedzę i umiejętności z całych sześciu lat. Takie testy powinny odbywać się w czerwcu - mówi „Nowościom” polonistka z toruńskiego gimnazjum.
Dopiero 29 maja do szkół w całym kraju dotrą informacje z wynikami sprawdzianu. Zaświadczenia z gdańskiej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej uczniowie z Torunia dostaną wraz ze świadectwami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska