Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda zadłużenie naszych seniorów na tle kraju?

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Na moralnie wątpliwe praktyki niektórych pośredników nieruchomości szczególnie są narażeni ludzie starsi, samotni, zadłużeni, niezorientowani w przepisach prawnych
Na moralnie wątpliwe praktyki niektórych pośredników nieruchomości szczególnie są narażeni ludzie starsi, samotni, zadłużeni, niezorientowani w przepisach prawnych Thinkstock
Znów smutna wiadomość. Kujawsko-pomorscy dłużnicy na emeryturach są na szóstym miejscu najbardziej zadłużonych w Polsce.

Liczba zadłużonych osób w wieku 67 plus w kraju przekracza 190 tysięcy, a ich łączne zadłużenie wynosi ponad 901 milionów złotych. To o ponad 136 milionów złotych więcej niż rok temu. - Choć liczba prowadzonych spraw seniorów zmniejszyła się na przestrzeni ostatniego roku, to jednak wartość ich zaległości wzrosła. Przeciętny dług polskiego seniora sięga teraz 5500 złotych i jest o ponad tysiąc złotych wyższy niż rok temu - podaje Karolina Barańska z Grupy Kruk.

Podobnie jak w latach ubiegłych, zadłużenie o najwyższej wartości mają osoby starsze z województwa śląskiego. Ze Śląska pochodzi ponad 30,5 tys. spraw na łączną sumę 170 mln złotych. To daje średnie zadłużenie seniora na poziomie przekraczającym 6,5 tys. złotych. Niewiele niższe jest zadłużenie osób starszych z Mazowsza. Ponad 23,5 tys. mieszkańców tego województwa w wieku 67 plus ma do spłaty łącznie około 113 mln złotych. Ich średni dług to ponad 6140 złotych.

Województwo kujawsko-pomorskie zarówno pod względem wartości zadłużenia oraz liczby prowadzonych spraw osób w wieku 67 plus plasuje się na szóstym miejscu w Polsce. Nasi seniorzy dłużni są łącznie 57 mln zł. Na jednego dłużnika przypada nieco ponad 5 tys. zł do spłaty.

Poza Śląskiem i Mazowszem bardziej zadłużeni niż nasi seniorzy są ci z z województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego i łódzkiego. Za to najmniejsze problemy finansowe dotyczą seniorów mieszkających w województwie podlaskim. Ich zadłużenie łącznie wynosi tylko ponad 13 mln złotych, co średnio na osobę daje około 4,5 tys. złotych.

- Seniorów możemy wesprzeć niekoniecznie materialne. Czasem wystarczy wspomóc ich wiedzą na temat finansów, przeanalizować z nimi umowę kredytową przed jej podpisaniem czy wytłumaczyć zawiłości oferty abonamentowej. Osoby starsze często bywają ofiarą „drobnego druku” oraz różnych chwytów reklamowych - podkreśla Karolina Barańska.

Osoby po 60. roku życia to dziś aż 13 procent wszystkich zadłużonych Polaków. W niektórych kancelariach komorniczych co trzeci nowy dłużnik to właśnie senior.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska