Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa sala, nowy pomysł na tereny zielone, nowa część urzędu - w tym miejscu nowości nie zabraknie

wg
Lata 30. XX wieku - budowa wschodniego skrzydła dzisiejszego Urzędu Marszałkowskiego
Lata 30. XX wieku - budowa wschodniego skrzydła dzisiejszego Urzędu Marszałkowskiego Z archiwum Andrzeja Kamińskiego
Centrum Sztuki Współczesnej i sala koncertowa - na tym nie skończy się zagospodarowanie Jordanek w Toruniu. W planach jest m.in. rozbudowa Urzędu Marszałkowskiego.

Latem poznamy zwycięzcę konkursu na projekt koncepcyjny architektoniczno-urbanistycznego zagospodarowania terenów zieleni parkowej Jordanek, który ogłosił Urząd Miasta. Sąd konkursowy właśnie ocenia 16 prac. Spośród nich wybierze sześć najlepszych, a ich autorzy zostaną następnie poproszeni o składanie końcowych koncepcji. Będą mieć na to czas do 26 czerwca.
[break]
Najpierw prace mają objąć część Jordanek, w której rosną wysokie drzewa.
- Drzewa tam pozostaną, a te tereny będą intensywnie chronione - mówi prezydent Michał Zaleski. - Mogą być jedynie wzbogacane, porządkowane i urozmaicane.
Kolejne fragmenty zieleni będą urządzane w następnych etapach zagospodarowywania tego obszaru - w kolejnych latach. A co ze środkową częścią Jordanek?
- Od strony zachodniej pozostanie wolny teren inwestycyjny, który nie jest objęty budową i opracowywaną koncepcją - mówi prezydent. - Jakie efekty się pojawią, tej informacji w mieście nie ma. To kolejne wyzwanie, przed którym, planując rozwój miasta, stoimy.
Obecnie bardziej sprecyzowane plany są wobec siedziby Urzędu Marszałkowskiego, którego rozbudowa ma się rozpocząć w 2016 roku.
- Składamy wniosek do prezydenta Torunia o pozwolenie na rozbudowę - mówi marszałek Piotr Całbecki. - Dokumentacja projektowa jest już ukończona. Teraz zostały tylko formalności, aby w czerwcu ogłosić przetarg na finansowanie i wykonawstwo projektu. 
Przedsięwzięcie będzie realizowane w trybie tzw. leasingu zwrotnego.

- Czyli będziemy oczekiwać wykonawcy, który przyjdzie z gotówką, kredytem i zrealizuje od początku do końca projekt, następnie będzie przez jakiś czas jego właścicielem, do momentu, kiedy jako urząd odkupimy obiekt w stu procentach - tłumaczy Całbecki. - Takie rozwiązanie jest dużo korzystniejsze niż finansowanie wprost z budżetu ze względu na bardzo tanie teraz kredyty. Umożliwi nam to poprawę jakości obsługi interesantów, jak też pracy urzędników.
W przypadku takiego leasingu samorząd regionu będzie mógł zdobyć na projekt unijną dotację z programu operacyjnego „Pomoc Techniczna”.
W ramach projektu powstanie parking podziemny połączony z garażem sali koncertowej. Obsługą postojów będzie się zajmować jeden operator. Projekt rozbudowy wykonała firma Home of Houses z Poznania za 1,01 miliona złotych. Ile ma kosztować dobudowane skrzydło urzędu?
- Ze względu na procedurę zamówień publicznych nie podajemy dziś wartości zamówienia, aby nie narażać się na zawyżanie kosztów przez potencjalnych oferentów - mówi Marek Smoczyk, sekretarz województwa.
- Źródła finansowania nie zostały jeszcze określone. Tym samym nie potrafimy dziś jeszcze wskazać terminu zakończenia inwestycji.
W nowej części znajdą się departamenty działające obecnie w kilku budynkach w różnych częściach Torunia. Urząd będzie mógł zatem zrezygnować z wynajmu. W skrzydle zaplanowano między innymi pomieszczenia biurowe, kilka sal konferencyjnych, salę audytoryjna, a także zadaszone patio.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska