Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa aplikacja ułatwi szukanie miejsc pochówku bliskich na toruńskich cmentarzach komunalnych

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Najnowszą aplikację sprawdzają (od lewej): Jerzy Trzeciakowski, dyrektor usług komunalnych, i Wojciech Świtalski, prezes Urbitora Fot.: Jacek Smarz
Najnowszą aplikację sprawdzają (od lewej): Jerzy Trzeciakowski, dyrektor usług komunalnych, i Wojciech Świtalski, prezes Urbitora Fot.: Jacek Smarz
Uruchomiona właśnie mobilna wyszukiwarka grobów pozwoli skorzystać z bazy danych o niemal 30 tysiącach mogił, jakie znajdują się na trzech miejskich cmentarzach.

Na stronie internetowej spółki Urbitor, zarządzającej toruńskimi cmentarzami komunalnymi, pojawiła się aplikacja, którą można zainstalować sobie na tablecie lub w telefonie komórkowym.
[break]

Baza danych o zmarłych

Aplikacja ułatwi wyszukiwanie grobów, ma też wiele innych zalet.
Dzięki niej za pomocą urządzenia przenośnego będzie można dostać się do budowanej przez dwa lata imponującej bazy danych. Znajdują się w niej informacje o niemal 30 tysiącach grobów i ponad 38 tysiącach pochowanych w nich osób.

Miejsca spoczynku bliskich i znajomych można zlokalizować wpisując ich nazwiska do wyszukiwarki lub też znajdując ich grób na internetowej mapie nekropolii. W obu przypadkach poszukujący zobaczy na ekranie zdjęcie grobu oraz informacje o jego położeniu i pochowanych w nim osobach.

Znicz w sieci

Na wirtualnym cmentarzu można już teraz zapalić wirtualny znicz, nowinki techniczne ułatwią jednak opiekę nad prawdziwymi grobami. Już teraz, korzystając z internetu, można na przykład uiścić należne opłaty, w przyszłości zapewne będzie można również zlecić opiekę nad pomnikiem czy jego czyszczenie.

- System pomaga w aktualizowaniu danych, korzystają z niego między innymi osoby mieszkające daleko poza Toruniem - mówi Wojciech Świtalski, prezes spółki Urbitor. - Internetowa baza danych jest uzupełniana na bieżąco, ale w przypadku aplikacji uzupełnienia będą wprowadzane co jakiś czas.

Program podaje podstawowe informacje o zmarłych, takie, jakie widnieją na ich nagrobkach, można go jednak rozbudować.
Na Zachodzie, gdzie wirtualne odpowiedniki prawdziwych nekropolii są już rzeczą dość powszechną, nie jest to nowość.
W sieci na stronach poświęconych cmentarzom pojawiają się życiorysy zmarłych i ich zdjęcia - dotyczy to szczególnie osób zasłużonych. W Toruniu będziemy musieli na to jeszcze poczekać, ale biorąc pod uwagę tempo, w jakim różnego rodzaju nowinki techniczne pojawiają się w miastach umarłych, należy się spodziewać tego raczej prędzej niż później.

Na razie trzy cmentarze

W toruńskiej internetowej wyszukiwarce grobów znajdują się dane z trzech cmentarzy komunalnych z ulicy Grudziądzkiej: Garnizonowego, im. Ofiar II Wojny Światowej i Centralnego Cmentarza Komunalnego. W sumie spoczywa na nich 38 680 osób.
System nie obejmuje niestety cmentarzy parafialnych, ale być może się to w przyszłości zmieni.

Na stronie http://www.torunskiecmentarze.pl/ można jednak znaleźć informacje o wszystkich toruńskich miejscach pamięci narodowej i nekropoliach, łącznie z tymi, po których dziś nie został już żaden ślad.

Obszerne opracowanie przygotował w 2013 roku na zlecenie Urzędu Miasta zespół złożony z członków działającej wtedy i zajmującej się ratowaniem starych cmentarzy w regionie grupy „Tak Trzeba”. W jego skład wszedł m.in. historyk dr Michał Targowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska