Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Logo uczelni ostrzelane. - Użyliśmy photoshopa - mówią studenci

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Nadesłana
Studenci z NZS UMK nowy znak graficzny własnej uczelni potraktowali na plakacie jak tarczę. - Taka modyfikacja symbolu uniwersytetu jest karygodna - ostro krytykuje przekaz toruński fotografik.

Plakat nawołuje do protestu przed rektoratem 26 maja podczas obrad Senatu UMK., bo to senatorzy zatwierdzili nowy logotyp toruńskiego uniwersytetu. Powrotu starego logo - słoneczka - oraz konsultacji na temat znaku graficznego UMK domagają się m.in. studenci skupieni wokół profilu na Facebooku „Ratujmy Logo UMK”, który od jakiegoś czasu administruje Niezależne Zrzeszenie Studentów UMK. NZS nawołuje do protestów przeciw zmianie logotypu plakatem, na którym widnieje nowy znak graficzny uczelni ale jako przestrzelona tarcza. I wzbudza tym kontrowersje.
[break]
Strzał, ale w stopę
- Znak graficzny uczelni to nie swastyka, którą symbolicznie wiesza się na szubienicy - Jacek Chmielewski, toruński fotografik uważa, że studenci tym razem przesadzili. - Domagali się merytorycznej dyskusji na temat logotypu, a rozprawili z nim za pomocą karabinu. Nawet jeśli przyjąć, że jest to symbol sprzeciwu, to celowanie do znaku własnej uczelni jest karygodne. Takim podejściem studenci strzelają sobie w stopę - stwierdza.
Kamil Łażewski, przewodniczący NZS UMK, student III roku kulturoznawstwa uważa, że nie ma w tym cienia przesady, bo przekaz musi być mocny.
- Nie użyliśmy żadnego karabinu tylko photoshopa - precyzuje i przypomina, że fotografik Jacek Chmielewski, któremu podoba się nowy system wizualizacji UMK, sam wielokrotnie przerabiał stare logo UMK. - Słoneczko pośród płomieni z hinduskim bóstwem to szyderstwo z logotypu UMK i hinduizmu - wypomina fotografikowi.
Pytamy Marcina Czyżniewskiego, rzecznika uczelni, czy studenci przesadzili rysując na plakacie logo uniwersytetu jako przestrzeloną tarczę?
- Mówimy o symbolu naszej uczelni, który nie powinien być wykorzystywany bez zgody UMK, a już zwłaszcza w taki sposób - gani studentów rzecznik. - Można nie zgadzać się z różnymi decyzjami, ale przy poszanowaniu pewnych zasad. W tym przypadku tego zabrakło - stwierdza.
Nowy logotyp UMK od początku budzi kontrowersje. Do rektora wpłynęła petycja Toruńskiej Inicjatywy Obywatelskiej, podpisana przez ponad 2,5 tys. internautów, według których nowy znak nie odzwierciedla wieloletniej tradycji uczelni i bez wskazówek nie niesie żadnej treści. Pisemny sprzeciw przygotowują też matematycy UMK. Do rektora wpłynęły krytyczne stanowiska rad dwóch wydziałów (Prawa i Administracji oraz Politologii i Studiów Międzynarodowych) UMK.
- Prawnicy są przywiązani do znaku wydziałowego, politologom zaś nie podoba się, że nowe logo, jak twierdzą, zrywa z tradycją i nic nie mówi - streszcza rzecznik UMK.
Wizualnie prosty i spójny
Twórcy nowego systemu identyfikacji wizualnej UMK od początku bronią swojej koncepcji, przypominając, że w sensie ideowym, jak i graficznym jedynie uprościli całość.
- Nawet kolorystyka została tylko minimalnie zmieniona ze złotego i granatowego na żółty i granatowy. Konstrukcja nowego znaku i układ jego elementów wynikają z wcześniejszego znaku i jego poprzedników - mówił w „Nowościach” prof. Edward Saliński, współtwórca koncepcji. Dr Szymon Saliński, grafik w zespole, podkreślał, że zaletą nowego logo Uniwersytetu Mikołaj Kopernika jest to, że w prosty sposób można modyfikować je na znaki wydziałowe.
Nową koncepcję wizualną przegłosował Senat UMK.
- Każdy wydział ma w nim swoich przedstawicieli - przypomina rzecznik uczelni Marcin Czyżniewski i stwierdza: - Obecna sytuacja odbiera powagę Senatowi UMK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska