Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z „Politkami” odjechali panowie

Małgorzata Chojnicka
Gościem festiwalu był Paweł Deląg
Gościem festiwalu był Paweł Deląg Małgorzata Chojnicka
Miniony weekend upłynął w Lipnie pod znakiem kina w najlepszym wydaniu. Odbył się bowiem 9. Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni”

Przegląd został zorganizowany przez Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri. Ta impreza, mająca już swoją markę, odbyła się pod patronatem honorowym przewodniczącej Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, a została dofinansowywana zarówno ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego, jak i województwa kujawsko-pomorskiego oraz miejskiego budżetu. Organizatorów wsparli sponsorzy i lokalni darczyńcy, a partnerem organizacyjnym było Miejskie Centrum Kulturalne w Lipnie.
Do Lipna zawitały aktorskie gwiazdy, które znamy ze srebrnego ekranu i po raz kolejny poczuliśmy subtelny czar lat 20. i 30. ubiegłego stulecia - znów ktoś w kinie zagrał na pianinie…
W festiwalową atmosferę wprowadził spektakl „Bohema”, przygotowany przez Teatr Bene Nati z Zespołu Szkół im. R. Traugutta w Lipnie pod kierunkiem Wandy Mróz.
W tym roku motywem przewodnim był film sensacyjny i powiało grozą. Nagrodzono uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Lipnie za przygotowanie filmu krótkometrażowego pt. „Piłka” w ramach ogłoszonego konkursu „Suspens w miasteczku”. Polę Negri obejrzeliśmy w filmie „Safo” z 1921 roku. Jest on bardziej znany pod tytułem „Mad Love”, a wyreżyserował go Dimitri Buchowetski. To bardzo dobry obraz o nieszczęśliwej miłości. Niewątpliwą atrakcją był tu podkład muzyczny na żywo w wykonaniu tapera Tomasza Walczaka z PWSF,TiT im. L. Schillera w Łodzi. Jest on z organizatorami festiwalu od samego początku.
Piątek zakończył recital Artura Barcisia.
Panel dyskusyjny odbył się pod hasłem „Film sensacyjny dawniej i dziś”. Wzięli w nim udział aktorzy: Peter J. Lucas i Piotr Głowacki, a poprowadził go Konrad J. Zarębski. Po nim rozpoczęły się warsztaty teatralno-filmowe dla młodzieży.
Wszystkie festiwalowe wydarzenia utrzymano w klimacie sensacji. Spektakl teatralny z udziałem Darii Widawskiej i Piotra Grabowskiego nosił tytuł „Śmiertelnie poważne uczucie”. W przyjętą konwencję świetnie wpisały się filmy: „Rewers”, najlepszy polski film w 2009 roku oraz kandydat do Oscara, „Ostatnia misja” i „Klucz Salamandry”. A także spotkanie z wybitnym reżyserem Borysem Lankoszem, twórcą „Rewersu” oraz niedawnego hitu kinowego „Ziarno prawdy”.
W tym roku festiwalowymi statuetkami „Politkami” uhonorowano Petera J. Lucasa, czyli Piotra Andrzejewskiego oraz Pawła Deląga. Warto wspomnieć, że ufundował je marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, a ich autorem jest znany lipnowski rzeźbiarz Zdzisław Ostrowski, który wykonał pierwowzór w drewnie.
- Całe życie możemy doskonalić swoje umiejętności, doprowadzając je do poziomu mistrzowskiego - powiedział Paweł Deląg. - Dla mnie jest to takie zadanie na najbliższe lata, aby cały czas się rozwijać i nie spoczywać na laurach. Tego typu nagroda jest dla mnie bardziej zobowiązaniem niż zwieńczeniem i działa mobilizująco.
Interesującą propozycją było poznanie Aliny Bala, autorki książki o Helenie Makowskiej. Okazała się ona wdzięczną rozmówczynią i prawdziwą „kopalnią” informacji nie tylko o tej aktorce.
Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wśród gości znalazła się m.in. posłanka Domicela Kopaczewska oraz Sławomir Kopyść, członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
A już za rok czeka nas jubileuszowy festiwal.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska