Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Był ozdobą placu Rapackiego, obecnie mało kto wie, co kryją krzaki na środku ważnego punktu miasta

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Instalacja z 1973 roku - Słońce błyszczy, a sentencja w podstawie jeszcze widoczna
Instalacja z 1973 roku - Słońce błyszczy, a sentencja w podstawie jeszcze widoczna Fotopolska.eu
Brudnego i schowanego za krzakami Heliosa z placu Rapackiego odkrył na nowo amator fotografii. Odkopał stare zdjęcie, pokazał w sieci, jak rzeźba wyglądała kiedyś. Zestawienie jest uderzające.

Placem Rapackiego w stronę starówki przechodzi codziennie dziesiątki osób, mijając schowaną w krzakach rzeźbę profesora Józefa Kopczyńskiego. Instalacja przedstawia układ heliocentryczny i miała upamiętniać 500. urodziny astronoma. Dziś jest to zapomniany symbol.
[break]
- Gdyby spytać przechodniów, czy wiedzą, co znajduje się w krzakach w centralnym punkcie tłocznej trasy, osiemdziesiąt procent z nich nie miałaby zielonego pojęcia - nie ma wątpliwości Maciej Nowak, torunianin, pasjonat historii i fotografii. Na profilu „Toruń wczoraj i dziś” na Facebooku zestawia stare zdjęcia ulic i zabytków z ich obecnym wyglądem. Jego wpis o Heliosie zrobił furorę wśród śledzących profil.
Zestawienie zdjęcia sprzed 40 lat - instalacji, w której Słońce błyszczy z fotografią brudnego i schowanego w krzakach pomnika daje do myślenia.
- Żal tej rzeźby - komentuje obecny jej wygląd torunianin. Do pomnika ma stosunek sentymentalny. - Wychowałem się na starówce, codziennie mijałem rzeźbę w drodze do szkoły.

Pamięta ją z najlepszych czasów, jak na odnalezionym zdjęciu - zadaje słuszne pytanie, czy obecnie Helios musi tak wyglądać?
Dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Szczepan Burak Heliosa z początku myli z kulistym zegarem słonecznym z Doliny Marzeń, również odsłoniętym w Roku Kopernikańskim. Instalacji przy pl. Rapackiego dawno się nie przyglądał. W końcu przyznaje. - Rzeźba wymaga odnowy.
Kompleksowo cały plac Rapackiego zmieni się za unijne fundusze, to jednak może potrwać nawet do 2020 r. - Z konserwacją Heliosa tak długo czekać nie będziemy - słusznie zauważa dyrektor Burak.
W zeszłym roku konserwacji doczekał się inny zapomniany pomnik, symbol toruńsko-słowackiej przyjaźni, ulokowany na skwerze vis-
-à-vis głównej siedziby Urzędu Miasta Torunia. Chodzi o kamienną kulę na metalowej podstawie, geologiczny unikat przyrody z Czadcy na Słowacji, miasta partnerskiego Torunia. Instalację na zlecenie miasta wyszczotkowali studenci konserwacji z UMK,
Teraz metamorfozę przejść ma Helios.
Z takich zapowiedzi cieszy się Maciej Nowak. - Wspaniale - nie kryje satysfakcji. Przestrzega jednak miejskie służby, żeby uważały na szczury, które zagnieździły się w centralnym miejscu reprezentacyjnego placu. Zdjęcia pomnika po metamorfozie chce umieścić na profilu „Toruń wczoraj i dziś”.

Toruński Helios
Powstał w Roku Kopernikańskim, jego autorem był poznański rzeźbiarz, profesor tamtejszej ASP, Józef Kopczyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska