Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygoda z czasem i przestrzenią na Bydgoskim Przedmieściu

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Świąteczne przedpołudnie w stylu retro na Bydgoskim Przedmieściu
Świąteczne przedpołudnie w stylu retro na Bydgoskim Przedmieściu Jacek Melerski
Bydgoskie Przedmieście ma w sobie coś z paproci. Raz w roku, przy okazji organizowanego przez społeczników święta, rozkwita w niezwykle barwny i ciekawy sposób.

Podobno skarby leżą na ulicy, wystarczy się po nie schylić. Czasami trzeba też ulicę odpowiednio przygotować, aby odpowiednio je wyeksponować. O to postarali się organizatorzy Pchlego Targu, który podczas tegorocznej edycji Święta Bydgoskiego Przedmieścia został ulokowany na ul. Krasińskiego.
[break]
Skarby mają jednak różne imiona, w sobotę całe Bydgoskie stało się ich kopalnią. Wielkie złoża zrealizowanych ciekawych pomysłów znajdowały się w okolicach Domu Kultury przy ulicy Sienkiewicza, który tym razem stał się głównym punktem świętującej dzielnicy. Swoje podwoje jak zawsze szeroko otworzyły również znajdujące się na Bydgoskim oddziały Książnicy Kopernikańskiej. Tradycyjnie i równie gościnnie uchyliły się również bramy kamienicy przy ul. Mickiewicza 142, gdzie od pierwszej edycji święta, raz w roku domowymi wypiekami i herbatą kusi sąsiedzka kawiarenka „Żandarmeria”.
Generalnie każdy mógł znaleźć coś dla siebie, począwszy od wypalania ceramiki, przez budowę tratwy z butelek, lub rolkowy rajd przez zabytkowe Bydgoskie, na zabawie muzyce kończąc.
To trochę ogólny opis, trudno jest jednak biegać z programem w ręku w sytuacji, kiedy jest się zaangażowanym w organizację znajdujących się w tym programie atrakcji. Obecność „Nowości” na mapie świętującego Bydgoskiego jest już tradycją. Kiedyś wskrzeszaliśmy legendarną „Esplanadę”, rok temu zaprosiliśmy Państwa na spacer po Bydgoskim, którego już nie ma, a tym razem wzięliśmy udział w przygotowywanym przez toruński oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami spacerze retro szlakiem budowli modernistycznych z lat międzywojennych, oraz w warsztatach wyobraźni. Spacer poprowadził przebrany za przedwojennego architekta Michał Pszczółkowski, autor książki „Toruńska architektura XX wieku”.
Warsztaty wyobraźni zostały zorganizowane przed ruinami „Zofijówki”. Odpowiednio przebrani specjaliści od nieruchomości z przełomu XIX i XX wieku, przedstawili wizualizacje trzech budynków szkieletowych opracowane na podstawie oryginalnych planów sprzed ponad stu lat. Później do akcji wkroczyły dzieci, które zajęły się kolorowankami przedstawiającymi kamienice z ul. Bydgoskiej 26, Bydgoskiej 35 oraz Mickiewicza 70. Malującej dzieciarni przewinęło się sporo, a żaden z uczestników konkursu plastycznego nie odszedł z pustymi rękami.
Za wielką pomoc w zorganizowaniu spaceru i warsztatów bardzo serdecznie dziękujemy Paniom z Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, oraz pracownikom Teatru im. Wilama Horzycy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska