Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie doczekało się wreszcie przewodnika turystycznego

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Bydgoskie Przedmieście jak dotąd na turystycznej mapie miasta praktycznie nie istniało
Bydgoskie Przedmieście jak dotąd na turystycznej mapie miasta praktycznie nie istniało Szymon Spandowski
Niewielką książeczkę napisała Katarzyna Kluczwajd, a wydało Emporium. Przewodnik będzie można kupić między innymi w... tramwaju.

Druga po starówce najcenniejsza dzielnica Torunia - miasta zabytków, turystycznej perły Polski - doczekała się wreszcie pierwszego w swej historii przewodnika. Wydana przez Emporium książeczka wyszła spod pióra Katarzyny Kluczwajd i w piątek po południu przyjechała z drukarni.
[break]
W niewielkim przewodniku znajdziemy m.in. ogólne opisy Bydgoskiego Przedmieścia, nazwanego zieloną duszą Torunia, oraz Rybaków. Na kartach książeczki znajdują się dwa plany, archiwalny z 1903 roku i współczesny. Na obu są wykreślone trasy, a także zaznaczone numerami najciekawsze miejsca, które zostały w broszurce opisane. Ze względu na kieszonkowe wydanie opisy te są, niestety, bardzo podstawowe, jednak znając autorkę można mieć nadzieję, że kiedyś uda się je rozwinąć. Wydana dwa temu pionierska książka o toruńskich kinach wzięła przecież swój początek z informacji, jakich Katarzynie Kluczwajd nie udało się zmieścić w „Toruniu między wojnami”.
Wzmianki o kinach w przewodniku po Bydgoskim Przedmieściu naturalnie nie mogło zabraknąć. Ich dzieje są jednym z kilku zagadnień, jakie zostały opisane nieco szerzej. Poza kinami, na wyróżniającym zielonym tle znalazły się również teksty o wojsku, hali wystawowej, dawnych rozrywkach w Parku Miejskim, budynkach szkieletowych i obecnej ulicy Chopina, która została zbudowana tuż przed wybuchem I wojny światowej, jako najbardziej elegancki trakt w mieście. To, co rozpoczęli Niemcy, z powodzeniem rozwinęli po 1920 roku Polacy. W czasach II RP drzewa przy ul. Chopina kwitły na biało-czerwono.
Tekstom towarzyszą również zdjęcia. Głównie współczesne, ale jest też kilka archiwalnych. Warto też dodać, że poza dwoma planami dzielnicy w przewodniku znalazł się również plan Ogrodu Zoobotanicznego.
A gdzie będzie można znaleźć sam przewodnik? Jego pięć egzemplarzy trafi w ręce Czytelników „Nowości”, którzy zgodnie z umieszczoną obok instrukcją w odpowiednim momencie sięgną w poniedziałek po telefon. Zainteresowani znajdą również książeczkę w Emporium przy Piekarach 28, mogą jej także szukać w księgarniach, lub w... tramwaju, ale w tym przypadku muszą poczekać do niedzieli.
- 5 lipca od godz. 12 do 16 po Bydgoskim Przedmieściu będzie jeździł tramwaj retro - mówi Dariusz Lipiński, wydawca opracowania. - Biletem będzie przewodnik.
Tramwaj wyjedzie sprzed zajezdni, czyli miejsca, z którego wyjechały pierwsze toruńskie tramwaje. Historia komunikacji miejskiej również przecież zaczyna się na Bydgoskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska