Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rentgen z płytą CD zamiast z kliszą

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Nowy aparat RTG jest w pełni cyfrowy. Znacznie poprawia komfort pracy lekarzy i zapewnia pacjentom szybszą obsługę
Nowy aparat RTG jest w pełni cyfrowy. Znacznie poprawia komfort pracy lekarzy i zapewnia pacjentom szybszą obsługę Grzegorz Olkowski
Nowy cyfrowy aparat rentgenowski, choć wygląda podobnie jak tradycyjny, pozwala na znacznie więcej.

[break]
Pacjent, który przychodzi ze skierowaniem na rentgen klatki piersiowej, kręgosłupa czy nogi, wychodzi z pracowni RTG w Miejskiej Przychodni Specjalistycznej przy ul. Uniwersyteckiej w Toruniu nie z kliszą, jak do tej pory, tylko z płytą CD ze zdjęciami i opisem.
Pracownia Rentgenodiagnostyki w MPS wzbogaciła się o nowy aparat. - Aparat został prawie w całości sfinansowany przez Gminę Miasta Torunia, która przeznaczyła na zakup 935 tysięcy złotych - informuje Bożena Mleczek-Dąbrowska, dyrektor MPS.
Nowy aparat RTG jest w pełni cyfrowy.
- Aparat z wyglądu jest podobny do wcześniejszego i pacjenci mogą w pierwszej chwili się nie zorientować, ale to zupełnie co innego - tłumaczy dr Anna Kozankiewicz, lekarz radiolog z pracowni RTG w MPS. - Nie używamy już ani klisz, ani ciemni. Powstaje obraz cyfrowy, zdecydowanie lepszy niż na kliszach. Łatwiej i lepiej mogę wszystko ocenić. Kiedyś pacjent musiał dość długo czekać, teraz trwa to bardzo krótko. Możemy dawać mniejsze dawki promieni. Poprawia się komfort pracy lekarzy, a pacjentom dajemy gwarancję najlepszych z obecnie dostępnych na świecie obrazów radiologicznych zdjęć klasycznych.
Aparat DX-D 400 z systemem PACS/RIS działa w technologii DR (radiologia cyfrowa-ang. digital radiography, DR). Technologia DR zapewnia najlepszą jakość obrazowania w radiologii cyfrowej dzięki bezpośredniemu zapisowi obrazu. PACS to podstawowy system informatyczny do archiwizacji i transmisji obrazów z urządzeń diagnostycznych. RIS (Radiologiczny System Informatyczny) pozwala na obsługę całego procesu realizacji badania od momentu planowania i rejestracji pacjenta w pracowni radiologicznej przez proces wykonania badania (u lekarza, technika, pielęgniarki) aż po stworzenie i wydanie opisu. System cyfrowy znacznie ułatwia diagnostykę. Dzięki wysokiej jakości obrazu możliwe jest obecnie odróżnianie bardzo drobnych szczegółów (bardzo ważne np. w poszukiwaniu zmian pourazowych).
Oprogramowanie umożliwia też tzw. obróbkę obrazu, tj. zmianę kontrastu, jasności, powiększenie, pomiary odległości i kątów. Pozwala to na jeszcze dokładniejszą i wnikliwą ocenę badanego obszaru ciała.
Wszystkie elementy systemu w technologii cyfrowej połączone są siecią komputerową i pozwalają na szybką wymianę danych w sieci przychodni - obrazów zdjęć radiologicznych i ich opisów. Zdjęcia prawie natychmiast pojawiają się w stacji opisowej lekarza radiologa i na monitorach lekarzy chirurgów, ortopedów, laryngologów, co umożliwia postawienie szybkiej diagnozy.
- Jest tylko jeden wymóg. Pacjent musi pójść do lekarza po skierowanie. A to bywa niekiedy barierą - podkreśla dr Anna Kozankiewicz. - Niestety, bardzo rzadko lekarze kierują na RTG profilaktycznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska