Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wisła robi z bardzo bliska ogromne wrażenie. Szczególnie kiedy wysycha

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Wrak wielkiej barki. Drewniana konstrukcja i kute przez kowala gwoździe wskazują, że ma ona ponad 150 lat fot.: Szymon Spandowski
Wrak wielkiej barki. Drewniana konstrukcja i kute przez kowala gwoździe wskazują, że ma ona ponad 150 lat fot.: Szymon Spandowski
Pływając po Wiśle, trudno skupić się na podziwianiu krajobrazu. Zwłaszcza gdy nad głową krążą bieliki, a z wody wystają szkielety zatopionych statków.

Podobno dobrze jest stąpać twardo po ziemi, czasami ciekawiej jest popłynąć na fali.

Nam w piątek udało się przepłynąć Wisłą odcinek między Włocławkiem a Bobrownikami. Niezbyt długi, ale za to niezmiernie interesujący. Trasę można by polecać jako atrakcję turystyczną regionu, reklamując spływy jako podróże szlakiem... wraków. Jest ich tu naprawdę sporo, a przy obecnym stanie wody prezentują się doskonale.

Wyjątkowość sytuacji wykorzystali członkowie Kujawsko-Dobrzyńskiej Organizacji Turystycznej, którzy zaprosili dziennikarzy do trzech zbudowanych nad Wisłą drewnianych łodzi.

Wyruszyliśmy z Włocławka, nastawiając się głównie na wraki, jednak pierwsze dały o sobie znać latające skarby regionu. [break]

- Mamy wyjątkowe szczęście, tam lecą trzy bociany czarne - pokazuje Jakub Gołębiewski, właściciel jednej z łodzi wchodzących w skład naszej flotylli, a poza tym członek Towarzystwa Przyrodniczego Alauda. - To prawdziwe białe kruki, ptaki bardzo płochliwe, więc to nie jest codzienny widok.

Po bocianach pojawiły się bieliki, czaple, kormorany... A gdzie wraki? Pierwszy swój nitowany kadłub zaprezentował transportowiec wojska „Gniew”, wysadzony w 1939 roku. Jego resztki leżą przy dobrzyńskim brzegu rzeki.

Kawałek dalej, niemal na środku Wisły, trafiliśmy na kadłub wielkiej drewnianej barki z połowy XIX wieku. Wyglądał jak szkielet jakiegoś wodnego potwora i zwabił już archeologów, którzy korzystając z rekordowo niskiej wody zajęli się jego badaniem.
Naukowcy mają również zająć się dwoma kolejnymi wrakami, pamiątkami z wojny 1920 roku oraz września 1939, które leżą pod samymi Bobrownikami. Jeszcze niedawno ledwo wystawały z wody, dziś są otoczone piaskiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska