Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Frekwencję w referendum podnieśli mieszkańcy domów pomocy społecznej

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Tomasz Czachorowski
O niedzielnym referendum wielu polityków chciałoby jak najszybciej zapomnieć. Także w Toruniu i powiecie toruńskim wyborcy zagłosowali nogami i bardzo rzadko odwiedzali lokale wyborcze.

[break]
W województwie kujawsko-pomorskim do urn poszło w niedzielę ledwie 7,02 procent wyborców, ale są miejsca, gdzie te wyniki okazały się znacznie lepsze. To głównie domy pomocy społecznej, w których frekwencja przekraczała nawet 30 procent. Tak było na przykład w toruńskim DPS Fundacji im. Brata Alberta przy ulicy Rydygiera, gdzie głosowało 36,84 procent uprawnionych. W DPS im. dr. Leona Szumana przy Szosie Chełmińskiej w referendum uczestniczyło natomiast 28,43 procent wyborców.

Gdzie nikt nie głosował

Najniższy wynik w całym Toruniu (przy średniej dla miasta wynoszącej 7,78 procent) padł w komisji nr 77, mieszczącej się w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska przy ulicy Batorego. Do urn poszło tam zaledwie 2,54 procent wyborców. Niewiele więcej osób zdecydowało się głosować w lokalu przy ulicy Polnej 15 (Urząd Pocztowy Toruń 2) - 3,03 procent.

Średnia frekwencja dla powiatu toruńskiego to 5,96 procent. Najwięcej, 7,71 procent uprawnionych głosowało w gminie Wielka Nieszawka, najmniej - 4,35 procent - w gminie Czernikowo. W jednej z komisji, mieszczącej się w Szkole Podstawowej w Osówce, głosowało tylko 1,89 procent wyborców, czyli 16 osób na 846 uprawnionych. Nie jest to jednak rekord, bo w Szpitalu Powiatowym w Chełmży nie głosował ani jeden z 16 uprawnionych wyborców.

Podobnie jak w Toruniu, aktywni referendalnie okazali się natomiast mieszkańcy DPS w Browinie - frekwencja wyniosła tam 28,32 procent - i DPS w Wielkiej Nieszawce - 18,82 procent.

To było do przewidzenia

Wobec jednocyfrowej frekwencji, wyniki odpowiedzi na trzy referendalne pytania zeszły trochę na dalszy plan. W Toruniu na pytanie o wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych pozytywnie odpowiedziało 75,54 głosujących, za finansowaniem partii politycznych z budżetu państwa - 19,35 procent, a za interpretacją przepisów prawa podatkowego korzystną dla podatnika - 95,89 procent.

W powiecie toruńskim było to odpowiednio: 78,56 procent, 18,31 procent i 94,43 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska