Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podgórzowi na urodziny - sesja naukowa w Domu Muz przy ulicy Poznańskiej

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Archeolodzy szukają NieszawyArcheolodzy szukają Nieszawy, do tekstu Sz.Spandowskiego
Archeolodzy szukają NieszawyArcheolodzy szukają Nieszawy, do tekstu Sz.Spandowskiego Jacek Smarz
8 października zapraszamy na wyprawę od średniowiecznej Nieszawy, przez miasto ze słynnym browarem, po obecny fragment Torunia. Podróż nie będzie męcząca i na pewno bardzo ciekawa.

[break]
Towarzystwo Miłośników Torunia wspólnie z Domem Muz organizuje sesję naukową z okazji 460-lecia istnienia Podgórza. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18 w czwartek 8 października w siedzibie podgórskiego oddziału Domu Muz przy ulicy Poznańskiej 52.

Główny „bohater” spotkania, który do 1938 roku był samodzielnym miastem, powstał w połowie XVI wieku, zaproszeni na sesję goście sięgną jednak jeszcze dalej w przeszłość. O swoich odkryciach będą m.in. opowiadali archeolodzy, którzy w okolicach zamku dybowskiego poszukiwali pozostałości średniowiecznej Nieszawy.

Miasto to powstało w XV wieku i po nieco ponad trzydziestu latach istnienia zostało zburzone. Na jego ślad pierwsza trafiła Lidia Grzeszkiewicz-Kotlewska, która prowadziła tam tradycyjne badania archeologiczne. W 2012 roku na polu pod zamkiem pojawili się kolejni naukowcy, którzy zamiast łopat przywieźli ze sobą różnego rodzaju sprzęt elektroniczny. Z jego pomocą odkryli pozostałości rynku, ulic i domów - relikty sporego jak na owe czasy miasta, znacznie większego, niż się do tej pory spodziewano. Te wciąż jeszcze w Polsce bardzo nowatorskie badania wzbudziły spore zainteresowanie wśród archeologów na całym świecie.

- Ze średniowiecznej Nieszawy przejdziemy do bardziej współczesnego Podgórza - zapowiada Jolanta Wasiewska z podgórskiego koła ToMiTo.

O tym Podgórzu nie da się natomiast mówić, nie wspominając jego wybitnego badacza i obywatela, Tadeusza Zakrzewskiego, zmarłego w 2014 roku. Patron otwartej w Zespole Szkół nr 15 Izby Tradycji pojawi się w dwóch wystąpieniach.

Podgórz, chociaż znajduje się w cieniu starego Torunia, ma wielkie szczęście do ludzi, którzy potrafią wydobyć i wykorzystać jego skarby. Dzięki temu powstał m.in. wcześniej już przez nas opisywany projekt „Podgórz widmo”, o którym podczas sesji opowiedzą jego koordynatorki.

Podczas spotkania zostaną ogłoszone wyniki zorganizowanego przez Dom Muz konkursu plastyczno-literackiego „Co widziały buty na Podgórzu”. Całości będzie towarzyszyła również wystawa zdjęć oraz występ zespołu Podgórski Walczyk. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska