Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na scenie, na cyrkowej arenie, na rynku i w starych młynach

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Lwowski Teatr Miniatur Estradowych „I ludzie, i lalki” pokaże w tę sobotę przedstawienie pt. „Koło fortuny”
Lwowski Teatr Miniatur Estradowych „I ludzie, i lalki” pokaże w tę sobotę przedstawienie pt. „Koło fortuny” Archiwum
Na tegoroczny festiwal „Spotkania” złoży się ponad 40 imprez - oprócz spektakli to warsztaty muzyczne, plastyczne, marionetkowe, filmowe, scenariuszowe i koncerty.

[break]
Łodzianie w Toruniu zagrają na... nosie, a ten nietypowy koncert dadzą na Rynku Nowomiejskim. Słowacy zaproszą do namiotu cyrkowego ustawionego na nadwiślańskich błoniach, gdzie wykreują świat kultowej powieści Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”. Niektóre wydarzenia odbywać się będą w „Młynie Wiedzy”.

22. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania” wyjdzie w miasto - z baśniowej szafy, czyli gmachu „Baja Pomorskiego”, który jednakże pozostaje głównym miejscem festiwalowych prezentacji.

O uśmiechach losu

Wspomniane spektakle z Łodzi i słowackiej Nitry zobaczymy w środę i w czwartek. Ale święto lalkowej sceny rozpoczyna się już dziś wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi od lat. To Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych „Innym Okiem”. Dziewięć składających się na tegoroczną edycję przedstawień można oglądać w „Baju Pomorskim” przez całe przedpołudnie (godz. 9-13.30).

A jutro około jedenastej z balkonu Domu Harcerza przy Rynku Staromiejskim herold uroczyście obwieści oficjalne otwarcie „Spotkań”. Pierwszy ocenie jury (o godz. 12 w „Baju”) podda się Śląski Teatr Lalki i Aktora z Katowic. Zainspirowaną baśnią braci Grimmów sztukę „Szczurołap” Bogumiły Rzymskiej wyreżyserował w Katowicach jeden z najważniejszych twórców polskiej sceny lalkowej Janusz Ryl-Krystianowski. W poetyckim przedstawieniu konfrontują się z sobą dwa światy - zmilitaryzowane miasto Burmistrza i podziemna kraina Białych Szczurów, które wierzą, że były kiedyś ludźmi...

Tuż po katowiczanach o godz. 14 na scenie „Baja” przedstawią się pierwsi goście zagraniczni. Lwowski Teatr Miniatur Estradowych „I ludzie, i lalki” zakręci „Kołem fortuny”. Adresowane do widzów w wieku od sześciu lat widowisko opowiada o... uśmiechach losu.

Wieczorem (o godz. 20) w sobotę dorosłych widzów gospodarze, „Baj Pomorski”, zaproszą na „Ślub” według Witolda Gombrowicza w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego. To pełne rozmachu widowisko pokazane zostanie poza konkursem.

Motyle i wampir

Z sześciu krajów - Ukrainy, Rosji, Słowacji, Włoch, Holandii i Polski - przyjadą na festiwal teatry, które pokażą dziewiętnaście spektakli w dwóch nurtach, dla dzieci i dla dorosłych. Będą adaptacje klasyki literatury, od „Alicji w Krainie Czarów” i „Calineczki” po „Mistrza i Małgorzatę”. Będzie adaptacja opery „Czarodziejski flet” Mozarta na scenę lalkową.

- Z Polski zaprosiliśmy teatry, których dawno nie gościliśmy - mówi Zbigniew Lisowski, dyrektor „Baja Pomorskiego” organizującego „Spotkania”. - Przyjadą zespoły z Katowic, Jeleniej Góry, Krakowa, Wrocławia, Białegostoku, Łodzi, Poznania i Rzeszowa. Ubiegłoroczny triumfator, Teatr TPO z Prato we Włoszech, pokaże spektakl nieco podobny stylistycznie do „Malowanego ogrodu”, który tak się podobał. Mogę zdradzić, że widzowie zostaną przez włoskich artystów poproszeni o współtworzenie scenografii.

W niedzielę uczestnicy festiwalu odpoczną od konkursowych emocji. Poza konkursem gospodarze przedstawią „Dzieci z Bullerbyn” (godz. 11) i monodram Agnieszki Niezgody „Pani Durabo” (godz. 14). W poniedziałek Zdrojowy Teatr Animacji z Jeleniej Góry (o godz. 11) pokaże spektakl „Rydygier - mój przyjaciel wampir” a Compagnia TPO z Włoch (o godz. 17) „Motyle”. Festiwal potrwa do 10 października. Bilety są jeszcze do kupienia w „Baju Pomorskim”.

Kto ocenia? Ich piętnaścioro

Tradycyjnie na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” pracują trzy jurorskie gremia.

W skład jury profesjonalnego wchodzą krytycy teatralni i teatrolodzy: Janusz R. Kowalczyk,

Tomasz Mościcki, Anita Nowak, Bożena Sawicka, Krzysztof Sielicki. Ich ocenie poddane zostaną wszystkie konkursowe przedstawienia.

Spektakle z nurtu dla najmłodszych oceni dodatkowo jury dziecięce w składzie: Maja Marjańska ze Szkoły Podstawowej nr 18, Zuzanna Kochanowska z SP 11, Pola Korecka z Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego i Kacper Kuszaj z SP 1 (wszyscy z Torunia), a także Jakub Dunajski z Zespołu Szkół w Łysomicach.

Opiekę pedagogiczną nad młodymi jurorami sprawuje Bogumiła Przeperska.

Swoją nagrodę przyzna również ZASP - Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji. Jury ZASP tworzą: Henryka Korzycka (przewodnicząca sekcji teatrów lalek ZASP), Anna Chudek, Maria Przybylska, Joanna Śliwińska i Antoni Słociński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska