Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Literacki wiatr nie tylko od morza na Toruńskim Festiwalu Książki

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Stefan Chwin na uroczystości wręczenia Nagrody Literackiej Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego
Stefan Chwin na uroczystości wręczenia Nagrody Literackiej Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego Sławomir Kowalski
Zachwycił plastycznym, pełnym detali opisem powojennego Gdańska. Takiego, jakim zastali go przybysze z utraconych Kresów II Rzeczypospolitej i innych stron kraju.

[break]
Jego wydany w 1995 roku „Hanemann” był jedną z tych ważnych powieści, które mogły się ukazać dopiero po przemianach ustrojowych w Polsce, a które przywracały nam kulturową tożsamość ziem, zwanych po wojnie „odzyskanymi”, opisywały traumę wykorzenienia ich nowych mieszkańców, proces oswajania nowych miejsc.

Lepiony z pruskiego muru

Obsypany nagrodami „Hanemann” to najgłośniejsza powieść pisarza i profesora Uniwersytetu Gdańskiego Stefana Chwina, który - wraz z wybitną niemiecką reportażystką Marie-Luise Scherer - został laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.

- Wiodła mnie gwiazda ciekawości i pewnego dnia na nowo zobaczyłem otaczające mnie w Gdańsku pruskie mury - mówił pisarz w czerwcu w Toruniu na uroczystości wręczenia nagrody. - Odkryłem, że jestem z tego ulepiony.

Cztery lata po „Hanemannie” ukazała się - wyczekiwana przez czytelników - kolejna powieść Stefana Chwina, „Esther”, a w 2003 roku - „Złoty pelikan”. Wydał też między innymi powieść z gatunku political fiction „Żona prezydenta” (2005). I w tych książkach, poprzez losy bohaterów, mówił o źródłach kondycji współczesnego społeczeństwa.

Stefan Chwin będzie pierwszym gościem rozpoczynającego się w najbliższy poniedziałek, 23 listopada, 21. Toruńskiego Festiwalu Książki. Z czytelnikami spotka się o godz. 19.00 w Centrum Kultury „Dwór Artusa”.

Tegoroczny Festiwal Książki będzie - przynajmniej na początku - bardzo gdański.

Poetka z zapałkami

Z Gdańska przyjedzie bohater drugiego spotkania autorskiego (we wtorek 24 listopada o godz. 18.00 w czytelni CSW), poeta Jakobe Mansztajn. Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i tegorocznej Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej wydał tomiki „Wiedeński high life” i „Studium przypadku”. Prowadzi poczytny blog.

Z gdańskiego środowiska literackiego wywodzi się również Anna Janko. Tam debiutowała. Pierwszy tomik „List do królika doświadczalnego” wydała jako dziewiętnastolatka, zbierając pochwały m.in. Artura Sandauera i Hanny Krall. Dwa lata później ukazał się jej znakomity i dojrzały tomik „Wykluwa się staruszka”. Tom „Świetlisty cudzoziemiec” z 2000 roku został nominowany do Nagrody „Nike”, a wydana w 2007 roku pierwsza powieść poetki „Dziewczyna z zapałkami” zyskała spory rozgłos. Język tej osobistej spowiedzi dojrzałej kobiety, żony i matki, jest bliski poezji.

Z poetką, pisarką i dziennikarką, mieszkającą dziś w Warszawie, będzie się można spotkać we wtorek w Dworze Artusa o godz. 19.00.

Festiwalowe spotkania autorskie odbywać się będą codziennie do niedzieli 29 listopada. Będzie można porozmawiać m.in. z autorem książek dla dzieci Andrzejem Maleszką (28 listopada go godz. 12.00) w CSW). Książki z serii „Magiczne drzewo” jego autorstwa w zalewie nowej literatury dla najmłodszych wyróżniają się świetnym stylem i znakomitą konstrukcją. Właśnie ukazał się kolejny tom - „Świat ogromnych”.

Pani na Zawrociu

Przyjedzie autorka poczytnych powieści, a także słuchowisk i sztuk teatralnych Hanna Kowalewska. Z twórczynią popularnego cyklu powieściowego o Zawrociu będzie się można spotkać w czwartek o godz. 19.00 w Dworze Artusa.

Przyjadą znany antropolog Wojciech Burszta, autorka książki o Belfaście i blogu „Dżihadolog” Aleksandra Łojek. Gościem specjalnym spotkania z poetą Januszem An-drzejczakiem będzie legendarny krakowski bard Leszek Długosz. Odbędą się też spotkania z toruńskim lekarzem i literatem Januszem Czarneckim, filozofem Marcinem Jarano-wskim i z Katarzyną Paczuską z Muzeum Okręgowego.

Warto wiedzieć: Warsztaty, wystawy

Na festiwalowe warsztaty zaprasza Dom Muz. Będzie można tworzyć zakładki, książki… pachnące, świecące i przestrzenne, prace plastyczne inspirowane „Magicznym drzewem” Andrzeja Maleszki. Zajęcia odbywać się będą w Domu Muz na starówce, Podgórzu i Rudaku. Warto zarezerwować miejsce, tel. 56 654 84 56 (Dom Muz przy Okólnej).

Zakończeniu Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O liść konwalii” 27 listopada o godz 19.00 w Dworze Artusa towarzyszyć będzie koncert zespołu Max Klezmer Band.

29 listopada o godz. 14.00 przy ul. Łaziennej 4 rozpocznie się gra miejska „Otwarta księga - czytaj Toruń!”

Wystawa ekslibrisów „Ex digitalis. Salon 2015” otwarta zostanie 25 listopada o godz. 19.00 w CSW, a wystawa dla dzieci pt. „Ilustracje - inspiracje” - 28 listopada o godz. 12.00 w Domu Legend Toruńskich.

Bilety obowiązują jedynie na koncercie Max Klezmer Band. Wstęp na pozostałe imprezy festiwalu jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska