Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[ZA I PRZECIW] A zima znowu zaskoczyła...

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Rafał Ładziak z MPO pokazuje, że soli zimą nie zabraknie
Rafał Ładziak z MPO pokazuje, że soli zimą nie zabraknie Grzegorz Olkowski
Dlaczego pod koniec listopada na ulicach Torunia było ślisko? Kto powinien zadbać o bezpieczeństwo? W "Za i przeciw" na ten temat: BOGUSŁAW BACH, twórca Toruńskiej Akademii Jazdy i były kierowca rajdowy oraz GRZEGORZ BROŻEK, zastępca prezesa zarządu MPO w Toruniu.
BOGUSŁAW BACH

Ostrożnie na drodze, byśmy nie stracili życia w sekundę

Nie ma jeszcze śniegu, ale już jest ślisko na drogach, szczególnie rano. Dlaczego?
Wilgotne powietrze sprawia, że ono osiada na jezdni, przez co jest ślisko.
Jak jeździć bezpiecznie o tej porze roku, kiedy właśnie takie warunki mogą być na drodze?
Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, by zmienić opony - z letnich na zimowe. Wiele osób jeszcze tego nie zrobiło, a jazda na letnich oponach, które nie są przystosowane do warunków panujących o tej porze roku, jest naprawdę niebezpieczna. Letnia opona twardnieje i robi się śliska.
Na co jeszcze, poza zmianą opon, powinniśmy zwrócić uwagę?
Przede wszystkim sami powinniśmy sprawdzić, czy jest ślisko na drodze. Nie trzeba dużej prędkości. W samochodach kontrolki ABS od razu nas o tym informują.
Czy piaskarki, które zostawiają sól na drodze, pomagają kierowcom?
Tak, ale sól bardzo szybko rozpuszcza lód, przez co robi się mokro. Poza tym są też liście spadające z drzew, które też są śliskie. Większość została sprzątnięta, ale to nie znaczy, że ich nie ma.
Krótko mówiąc: trudne warunki panują na drodze jesienią i zimą.
Jeździ się inaczej. Trzeba zachować ostrożność, co zawsze powtarzam. Zimowe opony, piaskarki - to wszystko jest potrzebne, ale przede wszystkim powinniśmy zacząć od siebie. To logiczne, że droga do pracy samochodem zajmie nam teraz więcej czasu niż wiosną czy latem, dlatego powinniśmy wyjechać wcześniej. Lepiej stracić dodatkowe 5 minut niż całe życie w sekundę.

GRZEGORZ BROŻEK

Soli i piasku na pewno nam nie zabraknie

Kiedy MPO rozpoczyna sezon zimowy?
Zgodnie z umową zawartą z naszym partnerem, Miejskim Zarządem Dróg, akcję „Zima” rozpoczynamy teoretycznie 1 listopada, a kończymy 1 kwietnia. Niemniej, jeśli by pogoda zaskoczyła nas już w październiku (czy jeszcze w kwietniu), mamy sprzęt, który w razie potrzeby może wyjechać na ulice Torunia. Zapasy soli i piasku mamy zgromadzone na specjalnie zabezpieczonym placu w naszej bazie przez cały rok.
Jakie metody są stosowane, by na drogach nie było ślisko?
Toruńskie ulice posypujemy solą, z wyjątkiem starówki i ulic osiedlowych, gdzie sypiemy piasek. Całą dobę objeżdżamy ulice. W zależności od pogody, stan dróg patrolujemy nawet kilka razy dziennie. Pod specjalnym nadzorem mamy zwłaszcza toruńskie mosty, wiadukty i ulice tzw. pierwszej kolejności, czyli np. plac Daszyńskiego, ulice Grudziądzką, Łódzką, Szosę Chełmińską.
Ile piaskarek było w Toruniu wczoraj rano, kiedy był przymrozek?
Po toruńskich ulicach wczorajszej nocy i nad ranem jeździły dwie piaskarki, które przejechały ok. 80 kilometrów i rozsypały 6 ton soli.
Czyli soli zimą u nas nie zabraknie...
Na tegoroczną zimę przygotowaliśmy 2500 ton soli, 1500 ton piasku i 84 tony chlorku wapnia. Jednocześnie mamy podpisane umowy z naszymi kontrahentami na ewentualne dostawy kolejnych 5000 ton soli i 200 ton chlorku wapnia. Wprowadziliśmy całodobowe dyżury dyspozytorów i na bieżąco śledzimy prognozy pogody, które są przygotowywane specjalnie dla naszej spółki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska