Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W miniaquaparku na Stawkach chlor już nie będzie drażnił skóry pływających

Piotr Lampkowski
Nowa instalacja w miniaqauaparku przy ulicy Hallera zostanie zamontowana w ciągu najbliższych tygodni. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapewnia, że prace nie zakłócą funkcjonowania obiektu
Nowa instalacja w miniaqauaparku przy ulicy Hallera zostanie zamontowana w ciągu najbliższych tygodni. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapewnia, że prace nie zakłócą funkcjonowania obiektu Grzegorz Olkowski
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji planuje inwestycje, które na pewno bardzo ucieszą tych, którzy aktywnie spędzają czas na krytych basenach w Toruniu.

[break]
Już niedługo miniaquapark przy ulicy Hallera na toruńskich Stawkach zyska nową instalację, dzięki której znacznie poprawi się jakość wody w basenie.

- Nasz basen będzie czwartym obiektem w Polsce, który będzie wyposażony w taką aparaturę - mówi Maciej Grzeszczak, kierownik basenów w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Toruniu. - Dzięki niej woda będzie przypominać ozonowaną.

Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z chloru jako uzdatniacza wody. Dotychczas stężenie podchlorynów w wodzie wynosiło bezpieczne 0,6 miligrama na litr wody. Dzięki nowej instalacji zmniejszy się do poziomu 0,2 miligrama na litr lub nawet mniej.

Większy komfort

- Dzięki temu osoby, których skóra reaguje alergicznie na chlor, odczują znaczną poprawę komfortu pływania. Znikną też zaczerwienienia oczu - cieszy się Maciej Grzeszczak. - Również najmłodsi korzystający z basenu odczują poprawę. Wiadomo, że skóra dziecka jest wyjątkowo wrażliwa na substancje drażniące.

Osoby, których skóra reaguje alergicznie na chlor odczują znaczną poprawę komfortu pływania - Maciej Grzeszczak

Nowe środki, które będą używane do poprawienia jakości, podobnie jak chlor, również posiadają właściwości wirusobójcze i grzybobójcze. Woda będzie miała te same właściwości, tylko bez przykrego zapachu, a na skórze nie będzie zostawiać śladu.

Nowa instalacja w miniaquaparku przy ulicy Hallera przyniesie także wymierne oszczędności finansowe w kasie MOSiR-u.

Czyszczenie co cztery dni

Dotychczas czyszczenie filtrów i częściowa wymiana wody odbywa się raz na dwa dni. Dzięki nowej instalacji będzie można robić to raz na cztery dni.

Zredukuje się ilość ścieków w postaci zanieczyszczonej wody odprowadzanych do kanalizacji. Również do podgrzania nowej wody będzie potrzebne znacznie mniej energii niż dotychczas. Zredukowaniu ulegnie też ilość oparów chloru unoszących się z basenowej niecki.

- I jeszcze pilnujący pływających ratownicy będą pracowali w o wiele bardziej przyjaznych warunkach. To oni, z racji długiego przebywania na basenie, wdychają najwięcej oparów chloru - mówi kierownik.

Montaż nowej instalacji rozpocznie się już za kilka dni i ma potrwać nie dłużej niż miesiąc.

- Będziemy mieli dla torunian prezent na Boże Narodzenie - cieszy się Maciej Grzeszczak.

Montaż nowej instalacji nie zakłóci funkcjonowania miniaquaparku na Stawkach. W trakcie prac obiekt będzie cały czas czynny.

Rewolucja po Elanie

Spore zmiany czekają także dawny basen elanowski przy ulicy Bażyńskich.

- Na razie możemy mówić głównie o założeniach tego, co chcielibyśmy zmienić w obiekcie - mówi Maciej Grzeszczak.

MOSiR jest już po konsultacjach z Urzędem Miasta.

Odbyły się także konsultacje społeczne z torunianami. Plany są śmiałe, bo basen ma zostać przekształcony w kolejny w mieście miniaquapark.

Dwie rury

Będzie miał aż dwie rury do zjeżdżania. Każda z nich będzie dwa razy dłuższa od tej w obiekcie przy Hallera. Główna niecka basenu zostanie, ale obok zostaną dodane dwie wanny do jacuzzi.

Najwięcej zmian zaplanowano pod głównym basenem. Zostanie zlikwidowana szatnia, poszerzona zostanie hala, gdzie będą się mieścić cztery nowe niecki: do nauki pływania, z masażerami do leżenia, wylot rur zjeżdżalni oraz strefa dla mam z najmłodszymi dziećmi o głębokości 40 centymetrów.

Powstanie też jedna niecka wychodząca na zewnątrz budynku. Ponadto w miejscu hotelu planowane jest zbudowanie dwóch boisk do squasha i miejsce do masażu.

- Czeka nas jeszcze procedura wyłonienia projektanta oraz wykonawcy. Ostrożnie szacując zamknięcie basenu i rozpoczęcie prac może nastąpić na początku 2017 roku - mówi Maciej Grzeszczak.

Zmiany w obiektach przy Hallera i Bażyńskich mają przyciągnąć amatorów pływania w oba miejsca. A konkurencja jest duża. Toruń ma wiele basenów szkolnych. Basenu na wysokim poziomie doczekał się też UMK. A w pobliżu jest jeszcze przecież aquapark Olender w Nieszawce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska