Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maszyny w ruch, z komina para buch

Szymon Spandowski, wm
Bydgoska spalarnia, oficjalnie otwarta w czwartek, faktycznie działa już od kilku tygodni. Robi imponujące wrażenie
Bydgoska spalarnia, oficjalnie otwarta w czwartek, faktycznie działa już od kilku tygodni. Robi imponujące wrażenie Dariusz Bloch
Bydgoska spalarnia odpadów miała służyć przede wszystkim naszemu regionowi. Utylizacją swoich odpadów w tym zakładzie zainteresowane są już jednak władze Gdyni. Jak działa taka spalarnia, co do niej trafia, oraz co i w jakiej formie ją opuszcza?

[break]
Budowa bydgoskiego zakładu utylizacji odpadów trwała dwa lata. Spalarnia kosztowała 520 milionów złotych, 255 milionów dołożyła Unia Europejska. Elektrociepłownia wzniesiona na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego będzie mogła przerobić rocznie do 180 tysięcy ton odpadów. Będą one pochodziły między innymi z Torunia oraz gmin: Lubicz, Łubianka, Łysomice, Wielka Nieszawka, Zławieś Wielka, Czernikowo, Obrowo.

- Odpady komunalne przywożone z gmin, objętych projektem, będą utylizowane z odzyskiem ciepła oraz energii elektrycznej, które otrzymają mieszkańcy Bydgoszczy - tłumaczy Maciej Federowicz, rzecznik spółki Pro Natura, która wybudowała spalarnię. - Zastosowana technologia zakłada uzyskanie maksymalnie 13 MW mocy elektrycznej lub przy maksymalnej produkcji ciepła 27,7 MW, wytwarzanie 9,2 MW energii elektrycznej.

PRZECZYTAJ:Sąsiedzi, przyjmijcie ciepło nasze śmieci!

Śmieci, wyłącznie takie, z których nie da się już nic odzyskać, będą spalane w specjalnym piecu, rozgrzanym do minimum 850 stopni Celsjusza. Podczas spalania z komina będzie się wydobywała... para wodna.

- Powstały z procesu termicznego przekształcania odpadów żużel, po zakończeniu procesu waloryzacji nadaje się do ponownego wykorzystania, np. w podbudowie dróg - wyjaśnia Maciej Federowicz. - Pyły z systemu oczyszczania spalin systemem transportu mechaniczno-pneumatycznego, trafiają do specjalnego silosa.

Do drugiego silosa trafi natomiast sadza.

- Z silosów oba rodzaje odpadów możemy poddać procesowi stabilizacji i zestalania, to podstawowy wariant projektu, i jako odpad inny niż niebezpieczny można przekazać na składowisko odpadów innych niż niebezpieczne - dodaje rzecznik. - Istnieje również możliwość przesłania odpadów w formie niezestalonej z silosów w cysternach na składowisko odpadów niebezpiecznych.

W Szwecji instalacje działają nawet w parkach narodowych, w Wiedniu zaś w centrum miasta. - Konrad Mikołajski

Oficjalnie otwarta w czwartek spalarnia miała służyć głównie bydgosko-toruńskiemu obszarowi metropolitarnemu, jednak o tym, żeby pozbyć się tu odpadów komunalnych, myślą również władze Gdyni. Cóż, obiekty tego typu to wciąż w Polsce zupełna nowość.

Mimo że sąsiedzi znad Brdy są pod tym względem pionierami, a spalarnia jest duża i imponująca, co w Bydgoszczy często ma istotne znacznie, budowa zakładu budziła wiele obaw.

- W Europie funkcjonuje i świetnie sprawdza się ponad 400 podobnych zakładów termicznego przekształcania odpadów- mówił podczas otwarcia spalarni Konrad Mikołajski, prezes Pro Natury. - W Szwecji instalacje działają nawet na obszarze parków narodowych, w Wiedniu zaś w centrum miasta.

Pierwsza spalarnia w Europie została otwarta w 1870 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska