Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łatwo stracić głowę przed świętami. Podpowiadamy, gdzie i jak szukać zguby

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Biuro rzeczy znalezionych w Urzędzie Miasta Torunia. To tu trafiają zguby „z ulicy” i przekazane przez policję. Czuwa nad nimi Wiesława Traczyk.
Biuro rzeczy znalezionych w Urzędzie Miasta Torunia. To tu trafiają zguby „z ulicy” i przekazane przez policję. Czuwa nad nimi Wiesława Traczyk. Grzegorz Olkowski
Pierwsza zasada: szukać zgubionego przedmiotu zaczynamy jak najszybciej. Niektóre biura rzeczy znalezionych przechowują je tylko miesiąc, a potem niszczą. Im szybciej więc zareagujemy, tym lepiej.

[break]
Jeśli czegoś zapomnieliśmy zabrać z pociągu, to - rzecz jasna - musimy wiedzieć, z jakiego. Każdy z przewoźników ma swoje biuro rzeczy znalezionych.

Spółka Arriva takie biuro ma w Toruniu przy ul. Grudziądzkiej 110-114 ((Business Park, lok. 201). Można się tu dodzwonić wybierając numer (56) 661-20-32. Można też wysłać maila na adres: [email protected]. Jeśli w tytule napiszemy „Zguba” szybciej korespondencja trafi tam, gdzie powinna.

- Główny magazyn rzeczy znalezionych znajduje się w Grudziądzu. Lojalnie więc uprzedzamy pasażerów, że dostarczenie zguby na przykład do Toruniu może troszkę potrwać. Na ogół jednak udaje się nam takie sprawy załatwić sprawnie. Pod warunkiem, że właściciel walizki, torby, telefonu lub dokumentów zgłosi się do nas w ciągu miesiąca. Po tym czasie rzeczy są komisyjnie niszczone - wyjaśnia Agnieszka Majewska, specjalista ds. obsługi klienta w spółce Arriva.

Drugi przewoźnik kolejowy czyli Przewozy Regionalne informuje na swojej stronie internetowej, że biuro rzeczy znalezionych w Toruniu ma na stacji Toruń Główny, przy ul. Kujawskiej 1. I podaje taki numer telefonu: 782-554-168. Zaznacza też, że „przyjmowane są tylko rzeczy znalezione w pociągu tego przewoźnika” i że nie przyjmuje zgub znalezionych na dworcach na przystankach lub w innych miejscach.

Co robić, gdy wszystko wskazuje na to, iż torbę czy telefon zostawiliśmy w miejskim autobusie lub tramwaju? Od razu wybrać numer (56) 655-52-00 wew. 34. Dodzwonimy się do kas MZK w zajezdni przy ul. Sienkiewicza. Stąd pracownik przekieruje nas do osoby czuwającej nad zgubami.

Jeszcze inaczej sprawy mają się w przypadku, gdy coś zgubiliśmy na ulicy lub w lokalu. Owszem można zacząć szukanie w danej kawiarni, restauracji czy sklepie. Jeśli jednak nie przyniesie to efektu, warto skontaktować się z Biurem Rzeczy Znalezionych w Urzędzie Miasta Torunia.

Mieści się ono w gmachu przy ul. Sikorskiego 8 i działa od kilku lat. Przedmioty i sprzęty przechowywane są tu minimum 24 miesiące. Numery telefonów do biura to: (56) 611-87-30 i (56) 622-32-32.

- Co obecnie mamy „na składzie”? Telefony komórkowe, klucze od domów i samochodów (głównie zgubione na ulicach), dokumenty - wylicza Wiesława Traczyk, opiekująca się znaleziskami. - Stoi też u nas sporo rowerów i wózków dziecięcych. Z ciekawostek pamiętam obrączkę. Niestety, nikt się po nią nie zgłosił.

Za to kilka dni temu udało się pani Wiesławie i jej współpracownikom skojarzyć dość drogi telefon komórkowy z właścicielką: młodą wolontariuszką schroniska dla zwierząt. Moment odbioru zguby był tym, co Wiesława Traczyk lubi najbardziej: chwilą autentycznej radości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska