Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadciąga wielka szkolna laba. Uczniowie się cieszą, ich rodzice mniej

Justyna Wojciechowska-Narloch
Wolne w szkołach cieszy przede wszystkim uczniów, nie ich rodziców
Wolne w szkołach cieszy przede wszystkim uczniów, nie ich rodziców Sławomir Kowalski
29 wolnych dni w grudniu i styczniu będą mieć uczniowie w regionie. To przerwa świąteczna, ferie zimowe oraz Trzech Króli. Rodzice już teraz powinni się zastanowić, jak zagospodarują czas pociechom.

[break]
Aneta i Mariusz mają dwie córki - jedną w pierwszej klasie podstawówki, drugą w czwartej. Obie są za małe, żeby same mogły zostawać w domu. A rodzice pracują.

- Urlop w okresie świąteczno-noworocznym to marzenie ściętej głowy - mówi zatrudniona w handlu mama dziewczynek. Ich tata jest kierowcą, często nie ma go w kraju.- Może podczas ferii uda mi się wziąć wolne. W grudniu będę musiała prosić teściową o pomoc. Nie będzie zachwycona, ale przecież nie zostawię samopas takich małych dzieci. Kto wie, co mogłoby im przyjść do głowy.

Nasi Czytelnicy to żaden wyjątek. Podobny problem co roku ma wielu rodziców. W szkołach zaczyna się przerwa świąteczna, a uczniowie mają wolne, z którym nie do końca wiadomo co zrobić.

Cieszyć się mogą tylko dzieciaki i nauczyciele, my rodzice mamy prawdziwy powód do zmartwienia. - Aneta i Mariusz, rodzice

W tym roku układ jest szczególnie niekorzystny patrząc z perspektywy zapracowanych rodziców. Ferie świąteczno-noworoczne rozpoczynają się 23 grudnia, a na zajęcia dzieci wracają dopiero w poniedziałek, 4 stycznia. Ich wolne trwa więc 12 długich dni. Ten powrót jednak też nie wróży nic dobrego, bo już 6 stycznia przypada kolejny wolny dzień - święto Trzech Króli. W niektórych placówkach, jak np. w III LO na Skarpie, lekcji nie będzie też 4 i 5 stycznia. To wolne w ramach tzw. dni do dyspozycji dyrektora.

To jednak nie koniec złych wiadomości. W Kujawsko-Pomorskiem ferie zimowe rozpoczynają się już 18 stycznia. Lekcji nie będzie w sumie przez 16 dni licząc z weekendami. Do szkoły dzieci wrócą dopiero 1 lutego.

Podsumowując - w grudniu i styczniu szkoły będą zamknięte przez 29 dni. W pierwszym miesiącu nowego roku uczniowie spędzą na zajęciach tylko 8 dni.

Patrząc na kalendarz warto wspomnieć o kolejnych przerwach w nauce. Wielkanocne ferie potrwają 6 dni. Poprzedzą je 3-dniowe rekolekcje wielkopostne, które uczniowie traktują jak wolne. Potem wystartuje egzaminacyjny maraton - 5 kwietnia w podstawówkach, 18,19 i 20 kwietnia w gimnazjach oraz od 4 maja w szkołach ponadgimnazjalnych. W tym czasie wszyscy, którzy testów nie piszą, będą mieć wolne. Najwięcej zyskają tu uczniowie zespołów szkół, gdzie funkcjonują razem podstawówki i gimnazja.

Dodatkowe wolne szykuje się też z okazji długiego majowego weekendu oraz przypadającego 26 maja święta Bożego Ciała. Niektóre szkoły nie będą pracować też 27 maja. Potem będzie regularna nauka aż do ostatniego dzwonka, który w 2016 roku zadzwoni 24 czerwca.

- Cieszyć się mogą tylko dzieciaki i nauczyciele, my rodzice, mamy powód do zmartwienia - kwitują Aneta i Mariusz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska